Premiér Andrej Babiš při návštěvě kraje jednal s hejtmanem i starosty obcí z okolí Vrbětic

15.07.2021 13:04

ZLÍNSKÝ KRAJ – Hejtman Zlínského kraje Radim Holiš přivítal ve středu 14. července v sídle hejtmanství předsedu vlády ČR Andreje Babiše. Návštěvu kraje premiér zahájil setkáním s hejtmanem a Radou Zlínského kraje.
„Na společném jednání hovořili o dostavbě dálniční sítě, konkrétně úseku D49 z Hulína do Fryštáku, který je klíčovým pro budoucí propojení východní Moravy se západním Slovenskem. Předmětem debaty byly také pandemií zasažený cestovní ruch nebo stav zdravotnictví v kraji,“ uvedla krajská tisková mluvčí Soňa Ličková.
Zásadním tématem byla i vakcinace a otevření očkovacího místa s možností očkování bez předchozí registrace. „V PSG aréně ve Zlíně začneme očkovat bez nutnosti registrace v nejbližších dnech. Po uzavření PSG arény, což bude přibližně v polovině srpna, otevřeme nové očkovací místo blíže lidem, například v obchodním domě. Nyní hledáme nejvhodnější podmínky,“ uvedl hejtman Radim Holiš.
Klíčovým bodem programu návštěvy byla následná prohlídka areálu a muničních skladů ve Vrběticích, kde se premiér setkal se starosty obcí dotčených explozemi v roce 2014. Návrh poslaneckého zákona o jednorázovém odškodnění subjektů dotčených mimořádnou událostí podpořila na zasedání v pondělí 12. července Vláda České republiky. Schválit ho musí ještě Poslanecká sněmovna.
„Mimořádná schůze je naplánována na 30. července, kde by zákon mohl být schválen,“ řekl předseda vlády Andrej Babiš.
Návrh zákona počítá s odškodněním ve výši zhruba 660 milionů korun za omezení po výbuchu dvou muničních skladů. Jednorázové odškodnění by měly dostat Zlínský kraj, obce Bohuslavice nad Vláří, Haluzice, Lipová, Vlachovice a Slavičín a jejich obyvatele.
„Největší problémy máme na komunikacích třetí třídy, kde jsou škody v řádech desítek milionů korun," upřesnil hejtman, kam bude nutné finance směřovat.
Premiér se starosty a hejtmanem se také shodli na tom, že je nutné v místě provést hloubkový pyrotechnický průzkum. V budoucnu by podle Andreje Babiše mohl areál z velké části sloužit jako lesopark.
Návštěvu kraje premiér završil prohlídkou zlínské společnosti SPUR, a.s., která se zabývá výrobou plastových výrobků, nyní se také významně podílí na výrobě ochranných pomůcek proti šíření nemoci covid-19. Výrobou v rodinném podniku ho provedl generální ředitel Tomáš Dudák. Premiér mimo jiné ocenil přístup firmy k očkování, ta totiž spustila program, kterým finančně motivuje své zaměstnance k očkování.

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Zlínský kraj