Přednáška přiblíží osud vyznamenaného baťovského hrdiny Oldřicha Doležala

24.11.2023 14:32

ZLÍN - 28. listopadu uplyne 40 let od úmrtí Oldřicha Doležala – baťovského pilota, kterému prezident Petr Pavel letos udělil Medaili Za hrdinství in memoriam. Kdo to vlastně byl? Proč se mu dostalo této pocty? A proč by nás měl jeho osud zajímat? To se dozvíte v přednášce publicisty Pavla Stojara, která se uskuteční v sobotu 25. listopadu od 17 hodin v Infopointu Památníku Tomáše Bati.

„Úspěch firmy Baťa vycházel do značné míry z dovednosti vybírat si schopné spolupracovníky. Oldřich Doležal patřil mezi ně. Svou odvahou, kterou projevil během 2. světové války například při útoku na strategicky důležitou německou loď Alsterufer, reprezentoval v zahraničí dobré jméno baťovských letců i Zlína. Osobnosti tohoto formátu zůstávají napříč časem inspirativní a je dobré si je připomínat,“ uvedla Martina Hladíková, náměstkyně primátora s tím, že za zmíněný manévr obdržel pilot Doležal jedno z nejvyšších královských válečných vyznamenání – Záslužný letecký kříž za hrdinství.

Oldřich Doležal se narodil 1. března 1912 v Moravské Ostravě. Mládí však strávil ve Vítové u Zlína. Od roku 1930 pracoval u firmy Baťa. O čtyři roky později narukoval na vojenskou službu a po návratu začal pracovat jako radiotelegrafista na otrokovickém letišti. Následně složil pilotní zkoušky a začal létat v baťovské obchodní flotile. Těsně před okupací v březnu 1939 odletěl společně s šéfpilotem Janem Šerhantem na služební cestu letounem J. A. Bati Lockheed Electrou. Ani jeden z nich se už nevrátil. Oba se časem přihlásili do československé zahraniční armády a nastoupili službu v britském letectvu.

„Oldřich Doležal byl mužem, který bez nadsázky změnil průběh války. Nejprve bojoval proti nacistům, později přivedl k zuřivosti komunistické vládce. Prokázal při tom obrovskou kuráž, ale také mazanost. Je velká škoda, že se o jeho příběhu ví tak málo,“ sdělil Pavel Stojar, který si vzal téma za své a životní příběh baťovského hrdiny přiblíží posluchačům v rámci přednášky organizované Památníkem Tomáše Bati,“ vysvětlila Magdaléna Hladká, vedoucí Památníku.

Řeč bude mimo jiné také o historii úletu tří letadel z komunistického Československa do západoněmeckého Erdingu nebo o pátrání po bombardéru Lady be Good zříceného na Sahaře.

Vstupenky na přednášku v ceně 149 Kč jsou k dostání v Infopointu Památníku (nám. T. G. Masaryka 2734, Zlín) nebo on-line na www.pamatnikbata.eu. „Kapacita přednášky je omezená, proto doporučuji se zakoupením lístků neotálet,“ uzavřela vedoucí Památníku.
Vlastimil Langer

Zdroj a foto: MZASOkA Zlín, sbírka fotografií, obálka 6943; foto: Utěkal, 1946