Práce silničářů zkomplikují prázdninový provoz MHD

09.07.2023 15:23

ZLÍN - Rozsáhlé práce silničářů při plošné obnově povrchu hlavní dopravní tepny ve Zlíně budou mít o prázdninách dopad i na provoz MHD. Místo trolejbusů bude muset Dopravní společnost Zlín – Otrokovice v některých etapách prací nasazovat na určité linky MHD autobusy, budou se dočasně posunovat zastávky, vzniknou zpoždění spojů, nebude možno zajistit obvyklé přestupní vazby.
„Poměrně výrazným zásahem do fungování dopravního systému v centru Zlína bude o letošních hlavních letních prázdninách chystaná obnova povrchu hlavní dopravní tepny v úseku od křižovatky ulic Tomáše Bati a Antonínova po křižovatku Štefánikova a Osvoboditelů. Práce silničářů budou probíhat v několika na sebe navazujících etapách za částečných uzavírek, kdy bude veškerá doprava včetně MHD přesunuta střídavě do pravého nebo levého jízdního pruhu,“ uvedl Vojtěch Cekota, tiskový mluvčí dopravní společnosti.
V I. etapě od 10. do 14. července budou práce probíhat na třídě Tomáše Bati v levém jízdním pruhu (ve směru jízdy na náměstí Práce). MHD bude vedena bez omezení. V termínu od 15. do 20. července se bude pracovat v pravém jízdním pruhu. Doprava bude svedena do levého pruhu. Zastávka MHD Poliklinika bude posunuta na provizorní stanoviště před křižovatkou s ulicí Šedesátá. „Autobusy linky č. 38, které vyjíždějí z Šedesáté ulice, projedou nejdříve přes obratiště Antonínova, aby se také dostaly k provizorní zastávce Poliklinika,“ uvedl vedoucí dispečer DSZO Jan Tesař.
V termínu od 21. července se práce silničářů posunou do II. etapy, do úseku od křižovatky Štefánikova – Březnická po křižovatku Štefánikova – Gahurova. Do 25. 7. se bude pracovat v levém a obou prostředních jízdních pruzích. Doprava bude vedena pravým pruhem. Zastávka Náměstí Práce zůstane v provozu na svém místě. Vozidla nebudou moci odbočovat ze Štefánikovy ulice do Gahurovy (směrem na Jižní Svahy). „Trolejbusy na Jižní Svahy, tedy linky č. 6, 10 a 14, proto budeme posílat zajížďkou kolem kostela. Na zastávkách Školní a Náměstí Míru zastavovat nebudou,“ pokračoval vedoucí dispečer.
Od 26. do 30. 7. se bude opravovat ve stejném úseku pravý jízdní pruh a záliv zastávky Náměstí Práce. Doprava bude vedena levým a prostředním jízdním pruhem. Pro vozidla MHD bude zastávka Náměstí Práce zkrácena a dočasně posouvána o několik desítek metrů před současnou pozici označníku. „V této době budou na zastávce Náměstí Práce zrušeny všechny garantované přestupy. Vozidla MHD zde na sebe z prostorových důvodů nebudou moci čekat,“ informoval Jan Tesař.
III. etapa prací silničářů od 31. 7. bude probíhat v úseku od křižovatky Štefánikova – Gahurova po křižovatku Štefánikova – Osvoboditelů. Do 5. srpna se bude pracovat v levém a středním jízdním pruhu, doprava bude vedena pravým jízdním pruhem. Zastávka Školní bude v provozu bez omezení.
Poslední fází obnovy povrchu budou od 6. do 12. 8. práce silničářů ve Štefánikově ulici v pravém jízdním pruhu včetně zastávkového zálivu Školní. Zastávka Školní bude zkrácena a podle postupu prací dočasně posouvána o několik desítek metrů před současnou polohu označníku zastávky. „V této době budou na zastávce Školní zrušeny všechny garantované přestupy mezi linkami, protože zde vozidla MHD nebudou moci na sebe čekat,“ uvedl vedoucí dispečer. Protože nebude možno odbočovat z náměstí T. G. Masaryka do Štefánikovy ulice, bude upravena trasa spojů linky 31P od Památníku T. Bati. Autobusy této linky pojedou rovně po Gahurově ulici, před nadjezdem odbočí na Vodní, otočí se na okružní křižovatce a přes Gahurovu ulici se levým odbočením vrátí na svou trasu ve Štefánikově ulici a na zastávku Školní. Při této zajížďce autobus linky 31X nebude zastavovat na zastávkách U Zámku.
„Rozsah dopravních omezení v centru Zlína bude během uvedených prací značný. Žádné naše linky nebudou zrušeny, ale na silnicích lze očekávat dopravní kolony a zpožďování spojů MHD. Z technických důvodů (dosah sběračů na trolejové vedení při opravách některých jízdních pruhů) budeme muset ve větším rozsahu využívat u trolejbusů baterií, dieselagregátů nebo místo trolejbusů posílat na linky autobusy. Bez ohledu na letní počasí tak budeme nuceni ve větší míře nasazovat i starší vozidla, která nejsou vybavena klimatizací. Cestujícím se za to předem omlouváme,“ uzavřel vedoucí dispečer Jan Tesař.
Uvedené termíny jednotlivých etap dopravních omezení jsou plánované a mohou se podle průběhu prací, který bude závislý i na počasí, operativně posunovat.

Vlastimil Langer

Zdroj: Dopravní společnost Zlín-Otrokovice
Foto: Archiv SNZK