Poznej, prožij, prozkoumej! Kroměříž letos cílí na domácího turistu

09.04.2022 11:14

KROMĚŘÍŽ - Kroměřížská radnice a správa zámku se po koronavirem vynucené pauze chystají opět na plnohodnotnou turistickou sezonu. Po dvouleté přestávce ji zámek zahájí minitrhem poutních a turistických míst a město Vybarveným během, na který naváže unikátní setkání fotbalových legend.
„Přes léto město nabídne relaxační zónu na Velkém náměstí i oblíbené kostýmované prohlídky. V nabídce nechybí festivaly vážné hudby ani Den uniformovaných sborů – říjnové setkání příznivců armády, hasičů, policie a dalších. Zámek nově pořádá Zahradní slavnost a přehlídku historických zápřeží, nechybí ani muzikály a divadelní představení,“ sdělil Jan Vondrášek, tiskový mluvčí kroměřížské radnice.
„Sezona bude opět ve znamení domácího turismu. Kroměříž má opravdu co nabídnout. Zásadní jsou samozřejmě památky UNESCO, Arcibiskupský zámek a Podzámecká a Květná zahrada. Těší mě, že druhým rokem se Správou Arcibiskupského zámku a zahrad v Kroměříži úzce spolupracujeme. Kromě památek se v propagaci samozřejmě soustředíme na nejvýznamnější akce, které město připravuje. Věřím, že si je kromě turistů samozřejmě užijí i obyvatelé Kroměříže,“ uvedl starosta Jaroslav Němec.
Arcibiskupský zámek otevřel své brány už v pátek 8. dubna. „Návštěvníci mohou do zámku opět vstupovat hlavním vchodem z nádvoří. Na vlastní oči budou moci sledovat restaurování Sněmovního sálu. V Podzámecké zahradě bude turistům nově k dispozici audio průvodce, který je seznámí s historií zahrady, drobnými stavbami a vzácnými dřevinami. Plánujeme i opravu cest poškozených při obnově vodního systému,“ řekl ředitel Správy Arcibiskupského zámku a zahrad v Kroměříži Jiří Uhlíř.
Památky UNESCO se objevují na turistických trasách nazvaných Kroměříží po svých, které připravilo město. Vydalo k nim mapky s popisem míst, která spolu logicky souvisejí. Lidé mapky získají zdarma v Turistickém informačním centru v Prusinovského ulici. Turisté si mohou projít trasy nazvané Arcibiskupský zámek a zahrady, Po stopách židovské historie, Kostely tvořící historii města a Dětská výprava za poznáním. Letošní novinkou je trasa Kde se pivo vaří…
Z velkých akcí bude město jako první pořádat oblíbený Vybarvený běh. Jeho pátý ročník začne na Velkém náměstí v sobotu 4. června. O dva týdny později, 18. června, se pozornost fotbalových fanoušků z celé země upře na kroměřížský fotbalový stadion. Uskuteční se zde akce nazvaná Kanonýři v Kroměříži pořádaná k 50. výročí Klubu ligových kanonýrů týdeníku Gól. Svou účastí ji ozdobí desítky fotbalových legend z České republiky i ze Slovenska, které se utkají ve vzájemném zápase. Kroměřížský stadion bude na akci přejmenován na Stadion Jožky Silného, na počest kroměřížského rodáka a prvního člena Klubu ligových kanonýrů.
„Na červen jsou plánovány také dva úvodní koncerty festivalu Hudba v zahradách a zámku, který vyvrcholí v červenci. Centrum města v létě oživí relaxační zóna na Velkém náměstí, která kromě posezení a oddechu nabídne i zajímavý program,“ pokračoval Jan Vondrášek.
 Na dvoře radnice se uskuteční dva koncerty a jedna show nazvané Léto na nádvoří, na stejném místě bude promítat letní kino. Turisty potěší nová verze kostýmovaných prohlídek města a také plavba po řece Moravě výletní lodí Bruno, nástup je na Erbenově nábřeží. Ve druhé polovině srpna jsou plánovány krajské dožínky a mezinárodní festival vojenských hudeb. V září a v říjnu se uskuteční druhý velký festival vážné hudby – Kroměřížské hudební léto. Turistickou sezonu v Kroměříži první říjnovou sobotu uzavře hojně navštěvovaný Den uniformovaných sborů, přehlídka historické i současné techniky armády, hasičů, policie, zdravotníků a dalších složek.
Vlastimil Langer
Zdroj: Městský úřad Kroměříž
Foto: MěÚ Kroměříž, Archiv SNZ – zámek, TIC,Silný, kostýmové prohlídky, relaxační zóna