Poskytovatelé sociálních služeb v kraji dostanou dodatečnou finanční podporu

14.07.2022 09:02

ZLÍNSKÝ KRAJ – Zlínský kraj získá dodatečné prostředky, které poslouží na dofinancování provozních nákladů poskytovatelů sociálních služeb. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) o tom rozhodlo v úterý 12. července. Peníze by jednotlivé kraje měly obdržet do podzimu. Celková částka, která se mezi ně rozdělí, by měla dosáhnout 3,2 miliard korun. Návrh bude schvalovat kabinet.
„Peníze rozdělíme mezi jednotlivá sociální zařízenív kraji na jednání zastupitelstva v září,“ uvedla statutární náměstkyně hejtmana Hana Ančincová, zodpovědná za oblast sociálních věcí.
„MPSV tímto reaguje na výzvu Zlínského kraje a ostatních členů Komise Rady Asociace krajů České republiky, kteří usilovali o potřebné dofinancování s ohledem na rekordní inflaci a s tím spojený růst nákladů, který na sociální služby dopadá. Více peněz dostanou všichni poskytovatelé, tedy například domovy pro seniory, pečovatelské či terénní služby, ale třeba také služby sociální prevence,“ řekla Soňa Ličková, krajská tisková mluvčí.
Zlínský kraj letos obdržel od státu na financování sociálních služeb o zhruba 450 milionů korun méně, než bylo potřeba. „Udržet kvalitu sociální péče v našem krajina vysoké úrovniby šlo bez dodatečné peněžní podpory od státujen stěží. Jsem velmi ráda, že se nám s ostatními kraji podařilo podporu vyjednat,“ dodala Hana Ančincová.
Kritickou situaci řešil Zlínský kraj už na začátku letošního roku, kdy byla kvůli státnímu rozpočtovému provizoriu zpožděna platba státu krajům na financování sociálních služeb, a kraj tak musel přímo ze svého rozpočtu poskytnout více než šesti desítkám provozovatelů sociálních služeb návratnou finanční výpomoc přesahující 615 milionů korun, aby nebyl ohrožen jejich provoz.

Vlastimil Langer

Zdroj: Zlínský kraj

Ilustrační foto: Archiv SNZ