Poputuje prestižní ocenění do Dolního Němčí?

06.09.2021 07:55

ZLÍNSKÝ KRAJ – O Evropskou cenu obnovy vesnice 2020 se už třetím rokem uchází obec Dolní Němčí. V roce 2018 obec získala titul Vesnice roku Zlínského kraje, Diplom za moderní knihovnické a informační služby a rovněž uspěla v celostátním kole, kde získala Cenu veřejnosti a titul Vesnice roku 2018.
„Jsem vždy potěšena, když vidím skvělý tým, který táhne za jeden provaz a chtějí se v něm setkávat a domluvit lidé napříč generacemi ve prospěch kulturního, sportovního a společenského života v obci. Je zde cítit synergie, vidět aktivity spolků, dobrovolníků i podnikatelů. A to je základ pro spokojený život,“ vyzdvihuje radní Zlínského kraje pro kulturu a školství Zuzana Fišerová.
„Pandemie COVID návštěvu hodnotitelské komise soutěže o Evropskou cenu obnovy vesnice 2020 už dvakrát zhatila. Ale letošní poslední srpnový den se to podařilo. Přes nepřízeň počasí totiž Dolní Němčí navštívila evropská komise, která dostala možnost nahlédnout pod pokličku spokojeného života obyvatel této zajímavé obce,“ řekla krajská tisková mluvčí Soňa Ličková.
„Soutěž probíhá jednou za dva roky a právo přihlásit se mají vždy vítězové celostátních kol Vesnice roku. Stojíme nohama na zemi, konkurence je velká, ale chceme se pravdivě prezentovat, ukázat komisi život na vesnici,“ sdělil František Hajdůch, dlouholetý starosta Dolního Němčí.
Soutěž s vyhlášením Evropské ceny obnovy vesnice 2020 se měla konat už loni, pandemie to ale neumožnila, proto pořadatelé ponechali původní letopočet. Za 13 let trvání této soutěže ještě žádná obec z naší země nevyhrála, letos opět soutěží přes dvacet obcí z celé Evropy. 
„Obec pro mezinárodní komisi připravila bohatý program s návštěvou školy, knihovny, s ekologickými aktivitami, vystoupením folklorních spolků, s vařením povidel v muzeu, dále pak malý tradiční jarmark s místními produkty, návštěvu firmy Baťa i prezentací místních myslivců na mýtince, kde Dolněmčané připravili ukázku z dožínek, skvělý guláš, zdejší tradiční vdolečky a další dobroty,“ prozradil František Hajdůch, který společně s místostarostou Josefem Tinkou a překladatelkami komisi obcí provázeli.
„Za pár hodin není možné představit celou obec, přesto věřím, že jsme komisi ukázali všechno zásadní a že se jí u nás líbilo,“ dodal František Hajdůch.
Podle slov komisařů se o výsledku Dolního Němčí dozvíme na jaře roku 2022. „Přeji České republice, Zlínskému kraji a především obci Dolní Němčí vítězství v této prestižní evropské soutěži a budu se těšit na rozhodující verdikt v průběhu příštího roku. Všichni držíme pěsti,“ vzkázala radní Fišerová.

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Zlínský kraj