Poplatky přes Portál občana lze platit za celou rodinu

24.05.2022 16:06

VSETÍN – Prostřednictvím nového Portálu občana lze po sloučení variabilních symbolů v evidenci plateb uhradit poplatky za odpad pro všechny členy rodiny najednou. Sloučení variabilních symbolů lze vyřídit na finančním odboru vsetínské radnice.
„Po zprovoznění nové on-line platební platformy Portál občana, do kterého se lze přihlásit na titulní straně městského webu www.mestovsetin.cz, se množí dotazy od občanů, zda je možné, aby jeden člen rodiny platil poplatky za komunální odpad přes tento systém i za své blízké,“ informovala Jana Raszková, vsetínská tisková mluvčí.
„V evidenci poplatku za komunální odpad jsou již sloučeny pod jednoho plátce (pod jeden variabilní symbol) rodiny, které historicky při zavedení poplatku vyplnily řádně ohlášení k poplatkové povinnosti. Poplatníci, kteří tento úkon neprovedli, byli následně zavedeni do evidence plateb na samostatné variabilní symboly. Výjimkou jsou pouze nezletilé děti, které jsou vždy přiřazeny k zákonnému zástupci,“ přiblížila vedoucí oddělení správy místních poplatků z finančního odboru vsetínské radnice Martina Čermáková.
„Pokud chtějí poplatníci dodatečně sloučit pod jednoho plátce, tedy více osob pod jeden variabilní symbol, aby šlo hradit poplatek jednou osobou, je nutné  kontaktovat správce poplatku na finančním odboru městského úřadu s žádostí o spojení variabilních symbolů a rozhodnout se, kdo bude za rodinu plátcem poplatku,“ dodala úřednice.
Připomínáme, že pro úhrady prostřednictvím Portálu občana je potřeba mít zřízenou identitu občana. „Sloučení poplatníků lze aplikovat pouze v případě, že nikdo z poplatníků nedluží poplatky za uplynulé roky,“ upozornila Čermáková.

Zdroj a foto: Městský úřad Vsetín