Pomník na Jasence se díky dotaci dočká úprav a rozšíření

07.05.2022 11:14

VSETÍN – Město Vsetín letos obnoví a rozšíří pomník obětem 1. a 2. světové války na Jasence. Připravuje úpravy jeho okolí. „Na rekonstrukci získala radnice dotaci, která pokryje 85 procent nákladů. Nyní se připravují dokumenty k podpisu smlouvy s dotačním orgánem,“ sdělila Jana Raszková, vsetínská tisková mluvčí.

„Náš projekt uspěl a získali jsme 639 tisíc korun na opravu a rozšíření pomníku, což bylo dlouhodobým přáním vsetínských pamětníků. Součástí projektu bude i úprava okolí pomníku a vydání publikace o obětech první světové války. Obnova a rozšíření důstojného pietního místa vsetínským obětem 1. světové války byla odsouhlasena při veřejném projednávání v roce 2020, kde byli občané seznámeni se záměry radnice. Pomník bude rozšířen o čtyři nápisní desky a budou zde vytesána jména dalších obětí 1. světové války z celého území Vsetína, tak jak byla dohledána zdejším archivem, který na projektu spolupracuje,“ vysvětlila místostarostka Simona Hlaváčová.

Kromě osazení nápisních desek jsou naplánovány i úpravy okolí pomníku. „Bude odstraněna nynější zpevněná plocha, dojde k jejímu zatravnění, položení nášlapných kamenů a osázení trvalkami. Publikace přinese informace o obětech 1. světové války ve Vsetíně a její část bude věnována i pomníkům obou světových válek v Trenčianských Teplicích, které jsou přeshraničním partnerem Vsetína v tomto projektu,“ dodala tisková mluvčí.

„Rozšíření a obnova pomníku vyjde na bezmála 750 tisíc korun, město zaplatí ze svého rozpočtu 111 tisíc korun, zbytek pokryje dotace z programu Interreg V-A Slovenská republika – Česká republika,“ uzavřela místostarostka Hlaváčová.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Městský úřad Vsetín