Policisté ve Zlínském kraji kontrolují dodržování nařízení vlády

25.03.2020 11:36

ZLÍNSKÝ KRAJ - Přes dva a půl tisíce kontrol, ať už uzavření prodejen a provozoven, dodržování karantén, shromažďování osob na veřejnosti či nošení ochrany obličeje v souvislosti s krizovou situací c České republice, provedli policisté ve Zlínském kraji.

„Od 16. března do půlnoci 23. března jsme na operačním středisku, na lince tísňového volání 158, přijali 121 oznámení v souvislosti s touto pandemií. Převážně se jednalo o upozornění občanů na nenošení roušek, shlukování se osob na veřejných prostranstvích, či nedodržování karantény. Ve Zlínském kraji evidujeme prozatím 30 správních deliktů, které jsme oznámili nebo oznámme správnímu orgánu buď podle zákona o ochraně veřejného zdraví, nebo podle zákona o krizovém řízení.,“ informovala tisková mluvčí PČR Zlínského kraje Lenka Javorková.

Policisté v těchto dnech nad rámec standardních činností řeší další specifické úkoly, jako jsou například kontroly na hranicích se Slovenskem, které probíhají v součinnosti s celní správou a armádou na pěti hraničních přechodech: Starý Hrozenkov, Strání, Střelná, Brumov – Bylnice a Velké Karlovice. Prozatím zkontrolovali přes 10 tisíc vozidel mířících do České republiky a přes 11 tisíc vozidel vyjíždějících z naší republiky. Do naší země nevpustili 124 osob v 82 vozidlech, vycestovat z republiky odepřeli 93 osobám v 54 vozidlech.

Policisté zpočátku řešili porušení nařízení vlády zpravidla upozorněním, snažili se občany informovat o nastalé situaci a opatřeních, které by lidé měli dodržovat. Ovšem je stále řada těch, kteří neberou situaci vážně, a proto policisté přistupují k postihům.

„Kroměřížští policisté například řeší přestupek, kdy se muž po návratu z Německa pohyboval po městě, nedodržoval karanténu i přesto, že mu lékař karanténu nařídil a vystavil neschopenku.  Přestupek oznámí správnímu orgánu,“ sdělila Lenka Javorková.

Otrokovičtí policisté byli zase přivoláni na čerpací stanici, kde muž verbálně napadal obsluhu, která ho upozornila, že nemá roušku. Tento muž za použití vulgárních výrazů obsluze sdělil, že nařízení vlády nemíní respektovat. I tenhle přestupek proti veřejnému pořádku, občanskému soužití a porušení vládního nařízení policisté oznámí správnímu orgánu.

„Ve Vsetíně vyjížděli na základě oznámení policisté před restauraci, kde skupinka asi 12 osob konzumovala alkohol, grilovala a navíc nikdo z nich neměl roušku,“ uvedla mluvčí.

Za neuposlechnutí výzvy policistů např. aby si osoba nasadila roušku, nebo aby člověk podle Lenky Javorkové  policista příkazem na místě pokutovat až do výše 10 tisíc korun. Nedodržení těchto nařízení policista poté oznamuje příslušnému správnímu orgánu.

„Zlínským policistům se v těchto dnech hlásí občané a společnosti s nabídkou materiální pomoci – našili a přinesli nám desítky roušek nebo obaly na dezinfekční prostředky. Oceňujeme, že občané vnímají náročnost a potřebnost naší práce. Všem patří velké poděkování.,“ uzavřela policejní mluvčí.
Vlastimil Langer

Zdroj: PČR Zlínského kraje

Ilustrační foto: Archiv KNZ