Policie varuje před nákupem levné elektroniky přes inzeráty

18.08.2021 16:29

POLICIE ZLÍNSKÉHO KRAJE - Zlínští policisté prověřují v posledních týdnech několik oznámení o podvodech při prodeji zboží na sociálních sítích.
„Jedná se zejména o prodej značkové elektroniky – mobilních telefonů, sluchátek nebo počítačových her, ale také luxusního oblečení, většinou za mnohem nižší cenu, než je obvyklé,“ uvedla policejní mluvčí Monika Kozumplíková.
A jaký je postup? Zájemce si vyhlédne inzerát nabízející zboží, které by chtěl koupit. Prostřednictvím emailu, kontaktního formuláře nebo přímo v aplikaci kontaktuje prodávajícího a domluví se společně na uzavření obchodu. Prodávající vždy vyžaduje platbu za zboží předem na účet. Pokud kupující souhlasí a platbu předem pošle, prodávající se často stane nekontaktní, přestane odpovídat na emaily a nebere telefony.
„Varujeme všechny zájemce o značkové zboží před podobným typem nákupů, ať už prostřednictvím sociálních sítí nebo přímo v aplikacích zaměřených na prodej použitého zboží. Měřítkem by měla být zejména cena výrobku, za kterou zboží prodávající nabízí. Pokud je podezřele nízká, je velká pravděpodobnost, že se jedná o podvod.  Nikdy neposílejte peníze předem. Zboží si nechte zaslat na dobírku a balíček otevřete přímo na poště, kde ho můžete reklamovat,“ radí policistka.

Vlastimil Langer

Zdroj: Policie Zlínského kraje

Ilustrační foto: Archiv SNZ