Policie odložila případ nakažení pacientů Krajské nemocnice T. Bati bakterií Salmonela

02.03.2020 17:49

ZLÍN -  Z vyšetřování zlínské policie vyplynulo, že nemocnice nedodržela hygienické předpisy a důsledkem bylo, že se 14. března loňského roku 68 strávníků nakazilo bakterií Salmonela. Nemocnice dostala ve správním řízení pokutu.

„Kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality ve Zlíně odložili případ podezření ze spáchání trestného činu ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty z nedbalosti, protože nezjistili skutečnosti, které by je opravňovaly zahájit trestní stíhání proti konkrétní osobě,“ informovala dnes policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Čtrnáctého března loňského roku snědli zaměstnanci i pacienti Zlínské nemocnice k obědu kuře s rýží, přičemž se celkem 68 strávníků nakazilo bakterií Salmonela, která způsobuje průjmovité onemocnění doprovázené dalšími příznaky. Někteří z nemocných museli vyhledat lékařské ošetření, jiní museli být kvůli svému stavu hospitalizovaní.

Kriminalisté se případem začali zabývat o čtyři dny později na základě trestního oznámení rodinného příslušníka jedné z nakažených žen.

„I přes několik měsíců trvající prověřování celého případu - ověření dodavatele masa a jeho kvality, prověření celého postupu přípravy kuřecího masa, výslechy a lékařská vyšetření několika desítek osob a vyžádání několika znaleckých posudků nebylo možné prokázat zavinění konkrétní osobě, která se skutečně stala přenašečem bakterie Salmonely, jež kontaminovala jídla při jejich přípravě či distribuci,“ vysvětlila mluvčí.

Nemocnice za obecné nedodržení hygienických předpisů dostala v rámci správního řízení pokutu.
Text a ilustrační foto: Vlastimil Langer
Zdroj: Policie ČR Zlínského kraje