Podvodník připravil hendikepované muže o víc než milion korun

21.10.2021 12:34

POLICIE ZLÍNSKÉHO KRAJE – Poruchy intelektu dvou mužů zneužil osmadvacetiletý mladík ze Zlína, který od obou zdravotně postižených vylákal pod záminkou společného bydlení přes milion korun. Komisař kriminální policie podal návrh na podání obžaloby proti obviněnému. Za spáchání zločinu podvod mu v případě odsouzení hrozí trest odnětí svobody na dva až na osm let.
„Obviněný muž znal z předchozích let dvacetiletého mladíka, který kvůli svému postižení žije v domově se zvláštním režimem. Zkontaktoval se s ním a nabídl mu, že mu zařídí lepší bydlení. Mladík oslovil svého kamaráda z domova a společně se s obviněným několikrát setkali. Ten pod záminkou společného bydlení v bytě v Otrokovicích vylákal ze staršího z nich více než tři čtvrtě milionu korun, z mladšího potom šest set tisíc korun, které mu vybral z vkladní knížky,“ popsala skutek policejní mluvčí Monika Kozumplíková.
Starší z dvojice podvedených si vzal několik půjček u různých bankovních i nebankovních institucí. Založil si také zvláštní bankovní účet, kam postupně posílal svoje úspory a k němuž měl přístup pouze obviněný muž, který oběma tvrdil, že peníze slouží na nové zařízení bytu, kam se zanedlouho společně nastěhují, aby nemuseli žít v domově se zvláštním režimem.
Kriminalisté analýzou dat z mobilních telefonů a emailů, z výpisů bankovních účtů, z informací z úvěrových společností a exekutorských úřadů a na základě dalších získaných důkazů a výpovědí svědků zkonstatovali, že není pochyb o tom, že obviněný muž sebe obohatil tím, že druhého uvedl v omyl a způsobil tím značnou škodu.
„Obviněný muž se ke svému jednání částečně přiznal s tím, že veškeré získané finanční prostředky utratil za značkovou elektroniku, úhradu exekucí vedených k jeho osobě a za další požitky, které si dopřál,“ pokračovala mluvčí.
Policisté při domovní prohlídce zajistili u podvodníka větší množství značkové elektroniky i osobní vozidlo Škoda Fabia jako výnos z trestné činnosti. „Veškeré zajištěné předměty budou prodány v dražbě a finanční prostředky budou převedeny do úschovy soudu až do pravomocného rozhodnutí. Soud potom bude moci vrátit alespoň část finančních prostředků získaných z prodeje předmětů podvedeným mužům,“ dodala Monika Kozumplíková, policejní mluvčí.
Vlastimil Langer
Zdroj: Policie Zlínského kraje
Ilustrační foto: Archiv SNZ