Podvodníci vylákali ze škol přes sto tisíc korun

19.02.2021 08:23

KROMĚŘÍŽSKO - Bez práce si loni přišli na více jak sto tisíc korun dva muži ve věku třiadvacet a devětatřicet let z Kroměřížska. V předešlých dnech proto zahájil komisař z oddělení hospodářské kriminality v Kroměříži jejich trestní stíhání pro pokus zločinu podvod.
„Muži s úmyslem obohatit se, založili obchodní společnost s názvem, který navozoval dojem, že firma sdružuje školská zařízení a nabízí jim služby. Za malou úplatu navíc přemluvili třiatřicetiletou ženu k tomu, aby se stala jednatelkou této společnosti a jediným jejím společníkem. Chtěli tím zamaskovat svoji identitu. Žena přitom ani nevěděla, za jakým účelem byla společnost založena, nijak ji neovládla a neměla ani přístupová práva k bankovnímu účtu společnosti,“ uvedla policejní mluvčí Simona Kyšnerová.
Na základě této předstírané činnosti pak muži rozesílali náhodně vybraným školám v rámci celé republiky e-maily s fakturami na částku 2.480 korun za služby, které neposkytli. Školská zařízení si navíc ani žádné takové služby neobjednala a nevyžadovala je. Peníze se tímto způsobem snažili vylákat od nejméně 524 institucí. Ve většině případů však nebyli úspěšní, a to díky obezřetnosti škol, jejich vzájemné komunikaci s upozorněním na možný podvod a také včasnému oznámení na policii.
„Mužům nyní za tuto trestnou činnost hrozí až osmileté vězení,“ uzavřela policejní mluvčí.

Text a foto: Vlastimil Langer

Zdroj: policie Zlínského kraje