Podvodníci připravili muže a ženu ze Zlínska o téměř 350 tisíc korun

07.05.2022 09:48

ZLÍNSKO - Podvody přes internetové bankovnictví narůstají. Doplatili na ně dva majitelé internetového bankovnictví, kteří umožnili podvodníkům přístup do svého internetového bankovnictví.
„Šestatřicetiletou ženu připravil neznámý pachatel o více než 164 tisíc korun, osmatřicetiletého muže potom o téměř 183 tisíc korun. Za trestné činy podvod a neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací hrozí pachateli nebo pachatelům v případě dopadení trest odnětí svobody až na pět let,“ uvedla policejní mluvčí Monika Kozumplíková.
Žena z obce u Slušovic zveřejnila na internetovém portále zaměřeném na prodej a nákup různých předmětů dětskou postýlku na prodej. Ozval se jí zájemce, s nímž komunikovala přes WhatsApp. Domluvili se na zaslání postýlky prostřednictvím přepravní společnosti.
„Poté jí přišel podvodný odkaz od této společnosti, který ji přesměroval na stránky její banky. Tady vyplnila přihlašovací údaje i svoje osobní údaje, jako jméno a datum narození. Nedařilo se jí na stránky své banky přihlásit, a když se jí to po komunikaci s údajným zaměstnancem přepravní společnosti povedlo, zjistila, e přišla o peníze. Z účtu jí odešlo celkem šest plateb na dva bankovní účty. Obrátila se proto nejprve na svou banku a poté na policii,“ popsala první podvod policejní mluvčí.
Muži ze Zlína přišla ve večerních hodinách sms zpráva s tím, že se má přes zaslaný odkaz přihlásit do svého internetového bankovnictví, jinak bude jeho účet zablokován. „Pán se přes zaslaný odkaz přihlásil, vyplnil veškeré přihlašovací údaje a začaly mu chodit potvrzovací sms s autorizačními kódy, které potvrdil. Asi po třiceti minutách si uvědomil, že se stal obětí podvodu, protože na firemním účtu, k němuž měl jako jednatel přístup, zůstal téměř nulový zůstatek. Z účtu mu odešlo celkem 19 plateb na jeden bankovní účet,“ doplnila údaje o dalším podvodu Monika Kozumplíková s tím, že oba případy řeší zlínští policisté ve spolupráci s kriminalisty.
Kriminalisté znovu zdůrazňují: „Nikdy neklikejte na odkazy, které se tváří, jakoby přišly z banky nebo na přístup k vašemu bankovnictví odkazují. Raději se přihlaste svým osvědčeným postupem. Chraňte svoje přístupová hesla a nikomu je nesdělujte!“

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Policie Zlínského kraje