Podvodní bankéři přesvědčili muže, že má vybrat peníze a vložit je do bankomatu na bitcoiny

09.03.2023 10:18

ZLÍNSKO - Obětí podvodu se stal v těchto dnech jednapadesátiletý muž ze Zlínska, který po naléhání několika údajných pracovníků banky a údajného policisty vybral ze svého bankovního účtu téměř 300 tisíc korun a více než polovinu vložil do automatu na bitcoiny v Olomouci. Podvodníkovi nebo skupině podvodníků hrozí za trestný čin podvod v případě jejich vypátrání a odsouzení až pětiletý trest odnětí svobody.
„Lest odstartovaly telefonáty, v nichž údajní pracovníci banky postupně muži vysvětlili, že se stal terčem podvodníka, který si jeho jménem založil bankovní účet. Další muž mu tvrdil, že někdo nahlížel do jeho bankovní identity a proto může být jeho skutečný bankovní účet zneužitý pro bankovní transakce. Vysvětlili mu, že je nutné vybrat veškeré finanční prostředky, což bylo téměř 300 tisíc korun a převést je na nově založený účet u ČNB. Za tímto účelem muž odjel ze Zlína do Olomouce, kde měl být ten správný bankomat pro vklad peněz,“ popsala průběh podvodu Monika Kozumplíková, policejní mluvčí.
V průběhu cesty byl muž neustále ve spojení s údajným pracovníkem banky, který mu dával instrukce. Ještě předtím mu dokonce volal údajný policista, který potvrdil vše, co už slyšel. Řekl mu, že má peníze skutečně vložit na rezervní účet. „V Olomouci muž obdržel několik kódů, za pomoci kterých postupně vkládal peníze do automatu na bitcoiny. Po prvním vkladu uviděl na bitcoinmatu upozornění od policie o možném podvodu, kdy je nutné volat na číslo 158. Přesto se nechal přesvědčit svým rádcem, že má ve vkladech pokračovat. Muž tím přišel o 179 tisíc korun,“ dodala policejní mluvčí.
Po cestě zpět do Zlína si uvědomil, že se stal pravděpodobně obětí podvodu a šel celý případ oznámit na policii.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Policie Zlínského kraje