Podnikatelem roku Zlínského kraje je Tomáš Dudák z plastikářské firmy SPUR

26.01.2023 07:10

ZLÍNSKÝ KRAJ – Tomáš Dudák ze společnosti SPUR a. s., se staldržitelem prestižního ocenění EY Podnikatel roku 2022 Zlínského kraje. Převzal jej na slavnostním ceremoniálu, který se v úterý 24. ledna uskutečnil v sídle kraje za účasti hejtmana Radima Holiše. Společnost SPUR pro svou výrobu využívá efektivní up cyklaci a za rok zpracuje materiál ze 78 milionů kusů PET lahví, které by jinak skončily jako odpad. Společenskou odpovědnost pak firma prokázala i v době covidové krize, kdy potřebným zdarma poskytla více než 400 tisíc nano respirátorů s vlastní technologií SPURTEX®.
„Zlínský kraj patří odjakživa k regionům, kde vznikají dobré nápady a žijí zde šikovní lidé, co se nebojí práce. Díky soutěži EY Podnikatel roku máme možnost seznámit se s úspěšnými podnikatelskými příběhy z našeho okolí, které se mohou stát vzorem pro ostatní. Panu Dudákovi gratuluji k vítězství a přeji mu hodně zdaru v národním finále. Uznání si však zaslouží nejen vítěz, ale také všichni další finalisté krajského kola,“ uvedl hejtman Radim Holiš, který nad soutěží převzal záštitu.
Nezávislá porota se pro udělení titulu majiteli společnosti SPURrozhodla mimo jiné proto, že při výrobě klade velký důraz na témata, jako jsou ochrana životního prostředí a odpovědné podnikání. Svým přístupem dokazuje, jak může fungovat udržitelnost v praxi a být tak inspirací i pro mnohé další podnikatele. Pod vedením Tomáše Dudáka se společnosti SPUR, která vznikla privatizací někdejšího Výzkumného ústavu gumárenské a plastikářské technologie, u jehož vzniku stál legendární Tomáš Baťa, daří i přes mnohé těžkosti kontinuálně růst, v průměru o 13 % ročně.
„Velmi si vážím tohoto ocenění, které určitě nevnímám jako uznání práce mé, coby jednotlivce, ale práce celé skupiny lidí, kteří pomohli budovat naši firmu. Je potěšující, že přichází od poroty složené z lidí, kteří jsou pro mě inspirací. Ani ne tak z byznysového pohledu, jelikož ten můžeme mít každý jiný, ale především z pohledu toho, že jim nejde jen o osobní prospěch. Je mi ctí řadit se mezi ně,“ uvedl krátce po převzetí titulu Tomáš Dudák.
„Příklad Tomáše Dudáka, který převzal vedení plastikářské firmy SPUR od svého otce, je velkou inspirací pro všechny rodinné firmy. Tomáš velmi úspěšně pokračuje v rozvoji plastikářské výroby na Zlínsku a současně klade velký důraz na ochranu životního prostředí a udržitelné podnikání,“ uvedla Martina Kneiflová, vedoucí partnerka EY v České republice.
Ve Zlínském kraji byl letos vyhlášen v pořadí již desátý regionální vítěz. Ač rozlohou i počtem obyvatel patří Zlínský kra v rámci České republiky k těm menším, úspěšnému podnikání se zde daří, jak dokazuje Petr Chmela, držitel titulu EY Podnikatel roku 2016 České republiky a spolumajitel společnosti TESCOMA, kterou znají zákazníci daleko za hranicemi Česka.
Výsledky národního finále a jméno vítěze soutěže EY Podnikatel roku 2022 České republiky budou vyhlášeny 28. února. Vítěz z České republiky se následně zúčastní celosvětového finále a bude bojovat spolu s ostatními národními vítězi z padesáti čtyř zemí světa o titul EY Světový podnikatel roku.
 

Martin Kubišta, Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Zlínský kraj