Podnikání v kraji kraluje výroba letadel a sušení ovoce

20.10.2022 08:37

ZLÍNSKÝ KRAJ – Ocenění Živnostník roku 2022 Zlínského kraje získala Zuzana Forejtková z Rožnova pod Radhoštěm, která se věnuje sušení ovoce a zeleniny. Mezi firmami zvítězila a titul Firma roku 2022 Zlínského kraje si odnesla společnost Aircraft Industries z Kunovic zabývající se výrobou, prodejem a servisem letounů L 410. Vyhlašovatelem obou soutěží je deník Hospodářské noviny. Nad krajským kolem, jehož výsledky byly slavnostně vyhlášeny 18. října ve Zlíně, převzal záštitu hejtman Radim Holiš.
„Zlínský kraj má nejvyšší procento zastoupení malých firem v České republice a čtvrté nejvyšší procento u středních firem, což znamená, že malé a střední firmy jsou pilířem ekonomiky našeho kraje. Jsem proto rád, že tato soutěž existuje a umožnuje nám seznámit se s úspěšnými podnikatelskými příběhy z našeho okolí. Vítězům gratuluji a zároveň všem přeji hodně sil, nadšení a nápadů do další práce,“ řekl při předávání ocenění náměstek hejtmana Zlínského kraje Radek Doležel.
Vítězná živnostnice Zuzana Forejtková zpracovává zbytkovou surovinu, kterou získává od lokálních farmářů a dodavatelů. Jde o vizuálně neprodejné ovoce, pro sušení je však ideální. Hledá možnosti, jak zabránit plýtvání s potravinami. „Naší filozofií je žít udržitelně, neplýtvat přírodními ani lidskými zdroji a efektivně využívat potenciál. Splňujeme principy cirkulární ekonomiky, budujeme svůj ovocný sad, díky kterému budeme na trhu udržitelní, zpracováváme zbytkovou surovinu, a předcházíme tak vytváření odpadu,“ uvedla Zuzana Forejtková.
Myšlenku sušírny podporoval také fakt, že její sestra vlastnila obchod se zdravou výživou, takže první odběratel byl na světě. Vždy se snažila, aby její podnikání mělo nějaký přesah, aby nešlo jen o vydělávání peněz. Začínala s několika málo produkty, nyní jich má bezmála šedesát. Má e-shop, který neustále zlepšuje, prodává přes on-line farmářské tržiště, jezdí na trhy po regionu. Suší i na zakázku, v loňském roce připravila přes tři tisíce vánočních balíčků pro několik velkých firem v okolí.
Vítězná firma Aircraft Industries je společnost s více než osmdesátiletou tradicí letecké výroby, která se v současné době zabývá vývojem, výrobou, prodejem a servisem letounů L 410. Intenzivně se věnuje výzkumu, vývoji a nabízí spolupráci firmám nejrůznějších oborů, provozuje neveřejné mezinárodní letiště Kunovice a je zřizovatelem Střední školy letecké. 
„Naším cílem je vyrábět letadla nejvyšší kvality, které zajistí našim zákazníkům bezpečnou a spolehlivou leteckou přepravu pasažérů i zboží, a to s co nejnižšími náklady,“ řekla Olesya Sadiyarová z marketingového oddělení.
L 410 jako dvoumotorový, turbovrtulový stroj byl od samého začátku vyvíjen pro potřeby regionální přepravy cestujících a nákladů, s důrazem na možnost provozu na malých letištích mimo hlavní letecké trasy, v odlehlých oblastech s náročnými klimatickými podmínkami. Teď je malý dopravní stroj L 410 Turbolet jednou z největších legend, kterou dal světu československý letecký průmysl. Od roku 1969 bylo sériově vyrobeno více než 1 200 letounů řady L 410, z nichž je stále v provozu přibližně 130 letounů ve více než 60 zemích, na pěti kontinentech. V současné době zaměstnává společnost 939 lidí. Za rok 2021 vyrobila celkem jedenáct letounů.
V doprovodné kategorii Živnostník roku Srdcař, která v každém kraji oceňuje živnostníky, kteří dokázali překonat nejrůznější nástrahy podnikání, a přeci to nevzdali, zvítězila a toto ocenění ve Zlíně získala rovněž Zuzana Forejtková. Ekonomicky nejúspěšnější firmou roku 2022 Zlínského kraje byla vyhlášena společnost KASVO spol. s r.o. z Uherského Brodu, jež vyrábí a prodává nábytek.
Vítězové krajského kola se stávají zároveň celorepublikovými finalisty. Slavnostní vyhlášení celostátních výsledků se uskuteční 8. prosince na pražském Žofíně.

Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Zlínský kraj, Vlastimil Langer