Počet porodů ve Vsetínské nemocnici za I. pololetí oproti loňsku vzrostl

18.07.2021 10:54

VSETÍN - Mína, Meda, Malvína či Vasil, Kevin, Armando. To jsou neobvyklá jména holčiček a chlapečků, které přišly na svět ve Vsetínské nemocnici v prvním pololetí. „Budoucí maminky sem míří nejen z okresu Vsetín, ale také ze vzdálenějších míst. Nyní se po zklidnění situace vracejí také rodičky ze Slovenska. Celkem se za I. pololetí ve Vsetínské nemocnici narodilo 185 dívek a 192 chlapců, z toho jedny dvojčata holčička a chlapeček,“ uvedla Radka Benešová z vsetínské nemocnice.
Díky dotacím Evropské unie (IROP č. 31 - Zvýšení kvality návazné péče na Vsetínsku) získalo gynekologicko-porodnické oddělení Vsetínské nemocnice v uplynulých měsících nové vybavení za více než 11,5 mil. korun. Z toho 3,8 mil. Kč putovalo na porodní sál a 7,7 mil. korun do ambulancí a na lůžkovou část oddělení. 
„Máme řadu nových přístrojů, mezi kterými je zapotřebí znovu připomenout ultrazvuk v kvalitě a vybavení, jaké využívají prenatální centra. Velké navýšení standardu přinesla nová porodní lůžka s designovými i funkčními vylepšeními, moderní vyšetřovací křeslo na ambulanci i elektricky polohovatelné postele pro lůžkovou část,“ zhodnotil zástupce primáře Martin Janáč. 
Porodní sál využívá dva nové KTG přístroje včetně telemetrických sond, které mají nově možnost monitorovat plod i děložní činnost bezdrátovou metodou. Maminky tuto metodu kvitují, neboť mají možnost volit libovolnou polohu při monitoringu. Zákrokový sálek pak nově využívá hysteroskopickou věž, ambulance kromě zmíněného ultrazvuku také urodynamický přístroj. 
„Celé oddělení má nainstalováno nové dorozumívací zařízení, máme nové injektomaty, infuzní stojany, manipulační vozíky, sedačky, elektrické odsávačky, myčku podložních mís, váhu s měřením výšky a řadu dalšího vybavení,“ doplnila vrchní sestra Petra Kašparová. 
Dodávku vybavení z evropských fondů uzavřela právě dvojice komfortních porodních lůžek AVE 2 Linet. Nahradila lůžka AVE 1, která sloužila ve Vsetínské nemocnici již více než deset let. Stejně jako jejich předchůdkyně jsou elektricky polohovatelná a nabízejí četné možnosti výběru polohy. Novinka má úchyty navržené tak, aby ještě více vyhovovaly potřebám rodiček, intuitivní ovládání poskytuje lůžko i zdravotníkům, nabízí řadu dalších propracovaných doplňků. „Bonusem je dálkové ovládání pro rodičku, aby si sama mohla upravit porodní lůžko, jak potřebuje,“ řekla vrchní sestra. 
Nejen nové vybavení, ale také nové metody představuje gynekologicko-porodnické oddělení Vsetínské nemocnice. „Jsme nesmírně rádi, že i k nám doputovala bylinná napářka pro ženy, a můžeme tak poskytovat další podstatnou a důležitou službu během porodu,“ informovaly porodní asistentky ze vsetínské porodnice s tím, že se jedná se o metodu napařování a detoxikace ženských pohlavních orgánů pomocí horké vody a směsí bylin. Tento proces blahodárně působí na dělohu i pochvu ženy a pomáhá při porodním procesu uvolnit a připravit porodní cesty ženy, zahřát a zrelaxovat celé tělo i pánev a nachystat miminku příznivé podmínky pro jeho narození. 

„Samotná teplá pára z napářky má také vliv na změkčení tkání hráze, která se díky tomuto stává poddajnější a elastičtější. Příjemné teplo, vůně bylin, odpočinek a přítmí pomůže ženě maximálně se ponořit do sebe sama, soustředit se na svůj porod a prožít ho bez stresu a napětí,“ komentovaly porodní asistentky.
Metoda napařování byla používaná již v dávných dobách. Návrat k těmto kořenům má velké opodstatnění nejen během porodu, ale také poslední týdny těhotenství, kdy bylinky ženu připraví k porodu, v šestinedělí, ale také při gynekologických potížích, které napářka zmírňuje a léčí. Napářka se ve Vsetínské nemocnici používá 2-3 měsíce a již nyní má pozitivní ohlas u rodiček i personálu. 

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Vsetínská nemocnice