Počet podvodů na internetu neklesá

19.11.2022 11:33

ZLÍNSKO - Od začátku měsíce se policisté na Zlínsku zabývají již jedenácti podvody na internetu. Celková škoda, která byla podvedeným lidem způsobena, činí více než osm set tisíc korun. Podvod se nevyhýbá lidem jakéhokoli věku, od čerstvě plnoletých až po seniory. Nejčastějším druhem podvodu zůstává stále tzv. „phishing“.
„Jakmile vystavíte k prodeji jakýkoli druh zboží na některém z bazarových portálů na internetu, ozve se vám zájemce a pošle vám jako odkaz podvodné stránky buďto vaší banky, nebo dopravce. Jakmile se na stránky přesměrujete, musíte vyplnit přístupové údaje k vašemu bankovnictví. Pachatel má potom tyto údaje k dispozici a může manipulovat s vaším účtem do doby, než si ho zablokujete. Tímto způsobem vám může vybrat veškeré finance, které na účtu máte a také si vaším jménem online vyřídit půjčku,“ popsala způsob podvodu Monika Kozumplíková, policejní mluvčí.
Dalším druhem podvodu je telefonát, při němž domnělý pracovník banky upozorňuje majitele účtu, že se mu někdo do účtu naboural a jeho jménem si vyřizuje úvěr. Poté následují instrukce, aby majitel účtu vybral veškeré finance a vložil je do bankomatu na bitcoiny. Tím ovšem o veškeré vybrané peníze přijde.
„Třetím druhem podvodu bylo v uplynulých dnech zaslání podvodné sms, která umožňovala vyřízení příspěvku na bydlení. Po kliknutí na zaslaný odkaz byl adresát přesměrován opět na podvodné stránky banky, kde po vyplnění přihlašovacích údajů dal přístup do svého internetového bankovnictví podvodníkovi, který mohl volně nakládat s jeho penězi,“ pokračovala policistka.
Dva podvody se týkaly klasické inzerce na bazarovém portále, při níž v jednom případě nabízel prodejce ojeté vozidlo, a ve druhém případě dětskou postýlku. Zájemci jim potom zaslali předem na účet platbu, ale zboží se nedočkali a prodejci se stali nekontaktní.
„Za podvod hrozí pachatelům v případě jejich vypátrání a odsouzení trest odnětí svobody na dva až deset let, podle výše způsobené škody,“ dodala mluvčí.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Policie Zlínského kraje