Počet nemocných covidem v kraji klesá

12.02.2021 10:34

ZLÍNSKÝ KRAJ – Prostřednictvím videokonference jednal ve čtvrtek 11. února Krizový štáb Zlínského kraje, jehož členové se seznámili s vývojem epidemie COVID-19 v kraji i průběhem očkování proti tomuto onemocnění.
„Zlínský kraj má nejnižší denní nárůst nakažených z celé republiky, za což z velké míry vděčíme našim spoluobčanům, kteří nosí roušky a dodržují nařízená opatření. V jejich dodržování rozhodně nesmíme polevit. Také v našem kraji se totiž začala šířit takzvaná britská mutace koronaviru, která se velmi rychle přenáší. Máme potvrzených 58 případů britské mutace, a to ještě před týdnem nebyl v kraji zaznamenán jediný případ. Každý z nás může být záchranářem a může zabránit šíření viru,“ informoval hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

Na podporu boje proti COVID-19 Zlínský kraj uvolnil ze svých zásob ochranné pomůcky v hodnotě 7,26 milionu korun. „Rada Zlínského kraje rozhodla o rozdělení ochranných prostředků do sociálních služeb. Mezi více než 100 poskytovatelů sociálních služeb rozdělíme celkem 75 600 rukavic, 28 212 respirátorů, 1 955 štítů, 2 652 brýlí, 1 877 obleků, 10 000 návleků na boty, 222 350 jednorázových roušek a 12 000 látkových roušek,“ řekl Robert Pekaj, vedoucí oddělení pro zvláštní úkoly a bezpečnostní ředitel.

„Členové Krizového štábu se seznámili také se situací ve zdravotnictví. Ve čtyřech nemocnicích Zlínského kraje je hospitalizováno celkem 203 pacientů s koronavirem, přičemž 33 z nich je na lůžkách intenzivní péče. Ve srovnání se situací před týdnem počet covid pozitivních pacientů klesl o 31 na standardních lůžkách a o jednoho na intenzivních lůžkách,“ sdělila Adéla Čuříková z oddělení komunikace a vztahů s veřejností.
„Situace v našich nemocnicích se v posledních dnech mírně zlepšila a zdravotníci se mohou trochu nadechnout. Tento křehký stav se ale může velmi rychle změnit. Velká opatrnost je stále na místě. Proto i nadále prosím a děkuji všem, pokud základní protiepidemická opatření dodržují. Je to stále důležité,“ prohlásila náměstkyně hejtmana Olga Sehnalová, zodpovědná za oblast zdravotnictví.

Dalším tématem jednání Krizového štábu byl průběh očkování. „V pobytových sociálních službách zbývá doočkovat jedno zařízení. Dál budeme očkovat Domovy s pečovatelskou službou, zdravotníky a registrované seniory nad 80 let. Seniory z této věkové kategorie začnou v příštím týdnu očkovat také praktičtí lékaři. I nadále bude očkování, vzhledem k postupné distribuci vakcín do kraje, pozvolné,“ doplnil hejtman Radim Holiš.
Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Zlínský kraj