Počet narozených Vsetíňanů se v loňském roce zvýšil

02.04.2021 11:40

VSETÍN – Minulý rok se ve Vsetíně narodilo 796 dětí, z nichž 240 je nových občánků našeho města. Mezi narozenými bylo i pět párů dvojčátek.
„I přesto, že celkový počet narozených dětí ve Vsetíně klesl z 871 v roce 2019 na zmíněných 796 loni, počet narozených Vsetíňanů stoupnul z předloňských 218 na 240,“ sdělila dobrou zprávu o zvyšujícím se počtu narozených dětí místostarostka Simona Hlaváčová, která má v gesci odbor správních agend, do kterého spadá i agenda matriky.
„Na snížení počtu narozených dětí ve vsetínské porodnici se projevila i protikoronavirová opatření. V uplynulých letech k nám totiž jezdila rodit i řada maminek ze Slovenska, jejich počet loni kvůli uzavření hranic klesnul zhruba na polovinu,“ myslí si matrikářka Barbora Hrčková.
Rodiče pro své potomky narozené v roce 2020 v případě chlapců nejčastěji zvolili ve 22 případech jméno Jakub, a už třetí rok mu tak patří pomyslné prvenství. Matrika dále eviduje 18 Janů a 13 Jiřích. Jan se posunul z předloňské bronzové příčky na stříbrnou a Jiří vystřídal na pomyslných stupních vítězů Tomáše.
Mezi dívčími jmény dominovala předloni bronzová Eliška, kterých se loni narodilo 19, a po roční pauze, kdy ji vystřídala Anna, se vrátila na zlatý stupínek. Druhým nejpočetnějším jménem byla v 16 případech Tereza, třetí místo v oblíbenosti obsadila Adéla. Z první trojky tak vypadla předloni stříbrná Ema a dvojice jmen na třetí příčce Veronika a Natálie.
Dominanci tradičních českých jmen sekundují v jednotlivých případech i jména netradiční, vloni například dívčí Aimeé, Ines a Sane, a chlapecká Nikita, Samo či Timon. 

Vlastimil Langer
Zdroj a foto: MěÚ Vsetín