Počet nakažených s covid-19 v kraji nadále klesá, nemocnice se pomalu vrací k plánované operativě

28.05.2021 18:16

ZLÍNSKÝ KRAJ – Za poslední týden klesl ve Zlínském kraji počet nových případů nákazy na 60 v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Druhou dávku očkování proti covid-19 dostalo v kraji již 73 864 osob. Celkem bylo vyočkováno 268 241 dávek.

„K očkování se nyní mohou hlásit lidé ve věku 30 let a více. Předpokládá se, že se k němu v červnu budou moci registrovat už všichni zájemci nad 16 let. Očkování i nadále probíhá v osmi očkovacích místech ve Zlínském kraji, kde je vše perfektně zorganizováno. Podařilo se nám také vyjednat s centrálním očkovacím týmem výjimku v přerozdělování vakcín pro praktické lékaře, kteří budou v našem kraji i nadále dostávat vakcíny proti covidu po menších dávkách a rozdělovat je budou lékárníci. Takže lidé, kteří se na očkování domluvili se svým praktickým lékařem, mohou využít této možnosti a nemusí cestovat do velkého očkovacího centra, pokud nechtějí,“ informoval hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

Záznam o provedeném očkování proti covid-19 si může každý občan ověřit přes portál ocko.uzis.cz, kde lze také stáhnout certifikát o provedeném očkování. Další možností, jak certifikát získat, je požádat o jeho vytištění přímo očkovací místo nebo praktického lékaře. „Od 1. června budou v souvislosti s implementací zeleného certifikátu (Digital Green Certificate) vydávané jejich nové verze. Na těchto verzích bude také QR kód sloužící k ověření certifikátu v rámci Evropské unie.,“ řekla krajská tisková mluvčí Soňa Ličková.

Od poloviny dubna ve všech regionech setrvale klesá počet potvrzených případů s covid-19. Zlepšení epidemické situace se projevilo také na obsazenosti nemocnic, ve kterých se pomalu uvolňují covidová lůžka. „Nemocnicím ve Zlínském kraji to umožňuje pozvolný návrat k plánované operativě, což je dobře, protože na operace čekají stovky pacientů. Na druhou stranu je to pokračující zátěž pro zdravotníky, kteří nemají čas si odpočinout, protože se musí věnovat právě zvýšenému náporu pacientů po obnovení plánované operativy. Opět chci všem poděkovat za jejich nasazení,“ zdůraznila náměstkyně hejtmana Olga Sehnalová, zodpovědná za oblast zdravotnictví. 
Vlastimil Langer

Zdroj: Zlínský kraj
Ilustrační foto: Archiv SNZ