PCR testy nebudou od pondělí průkazné. Kdy je nutné si test udělat?

20.11.2021 07:47

ZLÍNSKÝ KRAJ – Tisíce telefonátů nyní denně vyřídí Krajská hygienická stanice Zlínského kraje, která trasuje osoby, které přišly do kontaktu s covid pozitivním člověkem. Pomáhají jí také desítka zaměstnanců Krajského úřadu Zlínského kraje a studenti Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

„Situace je opravdu vážná. Například dnes ráno bylo v systému 1166 kontaktů čekajících na vytrasování. Postupně všechny obvoláváme a přitom další kontakty přibývají,“ sdělila Andrea Šumberová, projektová manažerka a analytička pro oblast kultury, která je do trasování zapojena.

Ve středu 17. listopadu zachytily testy ve Zlínském kraji 1 032 nových případů onemocnění covid-19, ve čtvrtek dalších 798. Přestože byl ve středu státní svátek, Krajské hygienické stanici se podařilo vytrasovat 3 161 případů, z toho bylo 887 osob pozitivních. „Dovolatelnost při trasování činila ve středu 75 procent, přičemž v rámci ČR byla dovolatelnost 60 procent. Procento vyřešených pozitivních případů do 48 hodin se pohybuje nad hranicí 93 procent, čímž se dlouhodobě řadíme k nejúspěšnějším,“ popisuje Vendula Ševčíková, vedoucí oddělení kanceláře ředitele Krajské hygienické stanice Zlínského kraje.

Aktuálně jsou testy poskytovány zdarma osobám mladším 18 let, očkovaným alespoň jednou dávkou vakcíny a těm, kteří nemohou být očkovaní ze zdravotních důvodů. Plně hrazené jsou také testy, které indikuje lékař nebo hygienická stanice. Neočkovaní lidé si musí PCR testy hradit sami.

Od pondělí 22. listopadu nebudou PCR testy uznávány neočkovaným osobám, budou ale průkazné pro děti a mládež do 18 let, pro lidi, kteří se nemohou nechat očkovat nebo pro ty, kteří očkování již zahájili. Tento test bude platit 72 hodin.

KDY JÍT NA TEST A JAK POSTUPOVAT

Pokud přijdete do kontaktu s covid pozitivní osobou
Za předpokladu, že byl váš kontakt rizikový – bez respirátoru, blízká vzdálenost, delší doba kontaktu, stejná domácnost – bude vás kontaktovat hygienická stanice pomocí SMS, ve které je tzv. sebetrasovací formulář:
JSEM očkovaný a BEZ příznaků – vyplňte formulář a zadejte, že jste očkovaní. Nemusíte jít na test, ani do karantény, ale bedlivě sledujte svůj zdravotní stav! V případě, že se objeví příznaky, volejte svému praktickému lékaři.
JSEM očkovaný a MÁM příznaky – vyplňte formulář, jděte na PCR test a vyčkejte na výsledky testu. Když je test negativní – nenastupujete karanténu. Pokud je pozitivní, jdete do izolace na 14 dnů od data odběru PCR.
NEJSEM očkovaný a jsem BEZ příznaků – vyplňte formulář a nastupujete do karantény. Zadejte si žádanku na PCR test – za 5-7 dnů od kontaktu s pozitivní osobou musíte absolvovat PCR test. Když je test negativní, vycházíte 7. den z karantény. Pokud je pozitivní, jdete do izolace na 14 dnů od data odběru PCR.
NEJSEM očkovaný a MÁM příznaky – vyplňte formulář a zadejte si žádanku na PCR test  - na test jdete ihned. Vyčkejte na výsledek. Když je negativní, zůstaňte doma, do doby, než se uzdravíte a vycházíte 7. den z karantény. Pokud je pozitivní, jdete do izolace na 14 dnů od data odběru PCR.
Pokud nevyplníte tento tzv. sebetrasující formulář, budou vám volat z hygienické stanice a vše s vámi projdou po telefonu.

Pokud přijdete do kontaktu s covid pozitivní osobou a hygiena vás nekontaktuje
JSEM očkovaný a BEZ příznaků - nemusíte na test, ani do karantény. Bedlivě ale sledujte svůj zdravotní stav a v případě, že se objeví příznaky, volejte svého praktického lékaře.
JSEM očkovaný a MÁM příznaky – zavolejte svému praktickému lékaři a objednejte se na PCR test.
NEJSEM očkovaný – zavolejte svému praktickému lékaři a nechte si vystavit žádanku na PCR test. Do doby, než vám přijde výsledek, zůstaňte doma.
POKUD NÁS HYGIENA NEVYTRASUJE, JE TO NA ZODPOVĚDNOSTI KAŽDÉHO Z NÁS!

Kde se testuje ve Zlínském kraji:
Aquapark Uherské Hradiště
COVID TEST Zlín - odběrové místo Holešov
COVID TEST Zlín - odběrové místo Tyršovo nábřeží, Tyršovo nábřeží 5496, 760 01 Zlín
COVID TEST Zlín - odběrové místo U Tescomy, U Tescomy 131,76001 Zlín
GHC Genetics - odběrové místo Zlín Vavrečkova
IFCOR Uherské Hradiště - odběrové místo
Krajská nemocnice T. Bati, a. s.
Kroměřížská nemocnice a. s.
Kroměřížská nemocnice a. s. - odběrové místo Výstaviště Floria
Městská poliklinika Otrokovice - odběrové místo
Mobilní zdravotní sestra - odběrové místo Valašské Meziříčí
Nemocnice Valašské Meziříčí - odběrové místo
Uherskohradišťská nemocnice a. s., odběrové místo
Vaše laboratoře s. r. o., Zlín - odběrové místo
Vsetínská nemocnice a. s. - pavilon K
Vastínská nemocnice, a. s., odběrové místo

Soňa Ličková, tisková mluvčí Zlínského kraje
Ilustrační foto: Zlínský kraj