Park Komenského ozdobí bronzové plastiky

10.05.2021 15:50

ZLÍN – V parku Komenského začala instalace souboru bronzových plastik sochaře Michala Gabriela. Putovní výstava, která nyní zavítala i do Zlína, je tvořena sousoším Strážci/hráči doplněným smečkou sedmi zvířat. Venkovní expozice bude k vidění do jara příštího roku.
Dílo Hráči původně vzniklo jako třináct samostatných soch vyřezaných do třinácti dubových kmenů. „Každý dub měl stáří nejméně 150 let a vždy šlo o padlé stromy. Žádný nebyl kvůli soše pokácený. Aby mohly sochy stát trvale venku, jsou odlité do bronzu,“ osvětlil autor. Později do forem sejmutých ze třinácti dřevěných hráčů odlil třináct nových soch. Oproti původním otiskům vyřezaného povrchu byl povrch pokryt strukturou ze skořápek vlašských ořechů.
„Skutečné skořápky jsou zalité v povrchu sochy černou polyesterovou pryskyřicí. Aby mohly tyto laminátové odlitky stát trvale venku, byly odlity také do bronzu,“ dodal sochař Michal Gabriel.
„Jakmile současná epidemiologická situace dovolí, bude soubor plastik oficiálně představen veřejnosti formou vernisáže,“ vzkázal kurátor výstavy Leoš Lang.
„Statutární město Zlín má sochy v bezplatné výpůjčce. O organizační zajištění expozice se postaral městský Odbor kultury a památkové péče za přispění Kulturního institutu – Alternativa,“ řekl tiskový mluvčí zlínského magistrátu Tomáš Melzer.
Hráči/strážci i šelmy a další objekty jsou opakovaně umisťovány do veřejného prostoru měst české republiky i sousedních zemí (Karlovy Vary, Praha, Brno, Olomouc, Kroměříž, Rakovník, Bratislava, Büdelsdorf.

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Magistrát města Zlína