Památník Tomáše Bati zve na pravidelné besedy a přednášky

23.01.2022 15:40

ZLÍN - Také v letošním roce jsou pro návštěvníky připraveny pravidelné besedy se zajímavými osobnostmi, které se budou konat až do dubna (v nesezónním období) jednou měsíčně v Infopointu Památníku (vedlejší budova gymnázia) v čase 17:00 – 18:00. Srdečně zveme na první novoroční přednášku Když Baťa létal z Otrokovic, která proběhne ve středu 26. ledna. V roli řečníka vystoupí Jan Herman, historik a odborník z Informačního centra Baťa UTB. Beseda seznámí posluchače s leteckou historií firmy Baťa a dalšími zajímavostmi baťovského letectví. Důraz bude kladen na léta 1929 – 1939, kdy se otrokovické letiště stalo významným vzdušným přístavem v Československu. Účastníci si mimo jiné vyslechnou důvody, proč bylo letiště přesunuto ze Zlína do Otrokovic, dozví se informace o jeho postupné modernizaci, o rozrůstání firemní letecké flotily, o významu některých slavných obchodních leteckých cest, ale třeba také proč československá vláda nepovolila Tomáši Baťovi založení vlastní letecké firmy. Návštěvníky možná překvapí stinná stránka úspěchu baťovského letectví v podobě leteckých nehod, které mnohdy měly tragické následky.
Ve středu 23. února bude následovat přednáška Ženy u Baťů s Gabrielou Končitíkovou, projektovou manažerkou Nadace Tomáše Bati. Posluchačům bude představen princip tzv. baťovské ženy, která si byla vědoma svou hodnotou. Firma Baťa se velmi brzo začala věnovat výchově a vzdělávání žen. Tomáš Baťa si totiž vážil postavení žen ve společnosti i ve firmě. Uznával jejich ženskou energii a považoval za důležité, aby se ze společnosti nevytratila. Zároveň si také uvědomoval, že aby mohla být žena opravdu ženou, musí jí k tomu být vytvořeny podmínky a žena si musí být zároveň vědoma své velikosti. Ve firmě vznikaly desítky kurzů, které vedly ženy ke zdravému sebevědomí, úctě k sobě samé a vědomí si svého postavení.
Zlínský architektonický manuál představí ve středu 30. března Lucie Šmardová, historička umění a projektová manažerka ZAM. Přednáška bude zaměřena zejména na novou databázi zam.zlin.eu mapující vývoj zlínské architektury v průběhu minulého století až do současnosti. Návštěvníci budou seznámeni s koncepcí tematických tras i s mezioborovým týmem, který se na projektu podílel.
Součástí stálého programu Památníku Tomáše Bati jsou rovněž speciální přednáškové cykly, které každou druhou sobotu v měsíci účastníky blíže seznámí s jednotlivými obdobími Baťova života. V lednu odstartovalo téma Mládí Tomáše Bati. Pokud vám premiéra utekla, můžete zavítat na její reprízu v sobotu 12. února od 17:00 do Infopointu Památníku. Po prezentaci následuje exkluzivní možnost nafotit si slavnostně nasvícený interiér zlínského klenotu.
Pro děti je v plánu edukační program s lektorkou. Malým návštěvníkům budou v rámci lektorského programu k dispozici na míru vytvořené pracovní sešity, ve kterých děti zábavnou formou a různými smysly poznají Památník. Trasa i výklad budou plně přizpůsobeny těm nejmenším pod vedením lektora.
Zlínský architektonický skvost je pro veřejnost v období od ledna do dubna otevřen každou středu, pátek, sobotu a neděli od 10:00 do 16:00. Baťův památník je možno navštívit jak formou komentované prohlídky, tak i individuálně bez výkladu.

Aktuální info sledujte na www.pamatnikbata.eu nebo na Facebooku a Instagramu Památníku Tomáše Bati ve Zlíně.

Vlastimil Langer
Zdroj: Památník Tomáše Bati

Foto: Jsf Abb