Otrokovická radnice u nových průmyslových staveb žádá posouzení vlivů na životní prostředí
OTROKOVICE - Minimalizovat dopady nových průmyslových staveb na život v Otrokovicích chtějí představitelé radnice, kteří se rozhodli u plánovaných záměrů žádat o posouzení dle zákona o posuzování vlivů na životní prostředí, tzv. procesem EIA. „Proces představuje významný preventivní nástroj ochrany životního prostředí a veřejného zdraví. Významný a přínosný je i pro podnikatelskou sféru, neboť může včas upozornit na možné environmentální problémy spojené s uvažovaným záměrem a přispět k jejich řešení,“ informovala Lenka Vaculová, otrokovická tisková mluvčí.
„Rozšiřování průmyslu ve městě se nám nelíbí. Otrokovice jsou již nyní velmi zatíženy a každá další výroba či průmyslová stavba představuje možné komplikace spojené zejména se zatížením životního prostředí, zvýšenou dopravou, i pohodou bydlení,“ uvedla starostka města Hana Večerková s tím, že obvykle je město v pozici, kdy nemůže ovlivnit vznik nové výroby či skladovací haly, protože záměr je realizován na soukromých pozemcích v místech k tomu určených a město je pouze účastníkem řízení jako ‚soused‘.
„Tento stav je pro nás neuspokojivý, ale je třeba jej respektovat a hledat jiné nástroje, kterými dosáhnout alespoň toho, aby dopad nových staveb měl na město co nejmenší dopad. Proto požadujeme posouzení dle Zákona o posuzování vlivů na životní prostředí. Posouzení zahrnuje širokou škálu ukazatelů a jeho výsledkem se stavebník musí řídit. V tom málu co můžeme, děláme maximum,“ prohlásila starostka.
Aktuálně město požaduje posouzení vlivů na životní prostředí u záměru Průmyslová a skladovací hala Otrokovice. Hala by měly stát v blízkosti letiště, naproti společnosti Continental Barum. Řešený provoz v hale bude mít charakter skladovacího a logistického centra.
„Tento konkrétní záměr bude mít dopad zejména na dopravu ve městě, proto i posouzení požadujeme především s důrazem na napojení na stávající dopravní a technickou infrastrukturu. Domníváme se totiž, že vzhledem k dalším stavbám, které se na území města plánují, by ve výsledku mohlo dojít ke kumulaci dopravy a neúměrnému zatížení z pohledu životnosti povrchu komunikací, ale i hlukových limitů a emisí,“ vysvětlila starostka Otrokovic.
V minulosti město Otrokovice jako vlastník některých komunikací opakovaně řešilo stížnosti občanůna hluk a vibrace způsobené kamionovou dopravou. Město pak bylo také sankčně postiženo pro překračování limitů na daných komunikacích Krajskou hygienickou stanicí Zlínského kraje. To se podařilo vyřešit, nicméně v okamžiku, kdy dojde k opětovnému překročení limitů pro komunikaci zařazenou do druhé třídy, bude město Otrokovice přinuceno přijmout technická opatření k dodržování hlukových limitů, a to na své náklady z veřejných prostředků.
„Odmítáme na náklady města sanovat důsledky zvýšené četnosti dopravy na komunikacích, kdy zvýšení dopravy bude důsledkem investičních záměrů soukromých investorů,“ zdůraznila Hana Večerková.
Otrokovice chtějí být i nadále dobrým místem pro život. „Ve zdůvodnění našich požadavků se opíráme i o pojem ‚pohoda bydlení‘, kterou vymezil Nejvyšší správní soud jako souhrn činitelů a vlivů, které přispívají k tomu, aby bydlení bylo zdravé a vhodné pro všechny kategorie uživatelů, resp. aby byla vytvořena vhodná atmosféra klidného bydlení. Pohoda bydlení je v tomto pojetí dána zejména kvalitou jednotlivých složek životního prostředí, např. nízkou hladinou hluku, čistotou ovzduší, přiměřeným množstvím zeleně, nízkými emisemi pachů a prachu, osluněním a podobně,“ zdůraznila starostka.
„Právě z tohoto důvodu požadujeme, aby u každého investičního záměru na území města Otrokovice bylo ve zjišťovacím řízení rozhodnuto, že předmětný investiční záměr bude náležitě posouzen dle zákona, a to nejen pro území v blízkosti záměru, ale také s ohledem na území u využívaných příjezdových či odjezdových komunikací,“ doplnila starostka města Otrokovice.
Vlastimil Langer
Zdroj: Městský úřad Otrokovice
Ilustrační foto: Archiv SNZK