Otrokovice vyrazily do boje proti komárům, hubí jejich larvy

13.03.2024 09:00

OTROKOVICE - Využít vhodné klimatické podmínky k boji proti komárům se rozhodla otrokovická radnice, která v uplynulých dnech provedla dva zásahy proti komářím larvám v zamokřených částech na Baťově. „Podle množství zásahů se výdaje na boj s komáry pohybují ročně v řádech statisíců korun. Loňských pět zásahů vyšlo městskou kasu přibližně na 200 tisíc korun,“ ínformovala Lenka Vaculová, otrokovická taková mluvčí. 

V Otrokovicích již řadu let probíhá pravidelně postřik proti komárům v letních měsících. V roce 2021 se k nim přidal ještě další prostředek, a to předjarní zásah proti larvám. „Postřik se aplikuje na plochy, které jsou zamokřené, zůstávají na nich vodní laguny a voda zde stojí delší dobu. V uplynulých dnech proběhly dva zásahy na Baťově, na vytipované ploše v blízkosti obydlené části města, a to v odlehčovacím korytu Moravy ve směru od lávky u přístaviště po silnici na Bělov. Plošný zásah proti komářím larvám se přímo ve městě použít nedá, protože voda rychle odteče a trvale zamokřené plochy zde nejsou,“ uvedla Marie Zahradníčková z odboru rozvoje města.

Motorový postřik prováděla specializovaná firma tzv. larvicidem, bakteriálním přípravkem VECTOBAC.  Jeho účinek je založen na dostatečném oživení bakterií, které likvidují larvy komárů a ti se pak nestíhají přemnožit. Tento postřik se nedá aplikovat v létě, protože bakterie, která likviduje larvy komára, uhyne kvůli vyšší teplotě vody v kalužích a vodních lagunách. Výsledek boje proti komárům je tedy závislý na mnoha faktorech a všechno záleží hlavně na počasí.
„Termín letošního prvního zásahu se oproti minulým letům proto posunul už na konec února, kdy se kvůli teplému a vlhkému počasí vytvořily příznivé podmínky pro líhnutí komárů,“ doplnila Marie Zahradníčková

Tyto ekologické akce by se měly provádět několik let po sobě, což je také v souladu s postupem města. „Jde o to přerušit masivní kladení vajíček komárů, z nichž se od teplého jara či léta hojně líhnou larvy. Účinek postřiku by se výrazněji projevil při zásahu na větším území než jen na části katastru Otrokovic,“ poukázala na potřebu plošného zásahu Marie Zahradníčková s tím, že by ve stejném duchu měly jednat i okolní obce, které mají na svém území vodní plochy a slepá ramena. Tím by se rozšířila likvidační zóna a nedocházelo k množení komárů.

Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Městský úřad Otrokovice