Otevřené brány letos navštívilo víc lidí než vloni

10.12.2021 11:28

ZLÍNSKÝ KRAJ – V září 2021 byla uzavřena letošní sezona projektu Otevřené brány, který ve Zlínském kraji nabízí bezplatnou prohlídku 26 sakrálních památek s výkladem vyškolených průvodců. Děje se tak díky společné iniciativě Zlínského kraje, Arcibiskupství olomouckého, Českobratrské církve evangelické, farností, měst a obcí; ta se postupně rozvíjí již od roku 2009. V současné době je do ní zapojeno přes 50 spolupracujících partnerů. Jaká byla letošní sezóna? To si partneři a účastníci projektu sdělili při závěrečném semináři, který se on-line formou konal na konci listopadu.
„V letošním roce využilo bezplatný výklad průvodců téměř 89 tisíc návštěvníků. Je potěšitelné, že ani špatná epidemiologická situace a mimořádná opatření v souvislosti s COVID-19 projekt neohrozily a naopak ve srovnání s loňským rokem byl zájem ještě vyšší, a to o 1493 návštěvníků,“ sdělila Zuzana Fišerová, krajská radní pro kulturu a školství. „Otevřené brány poskytují příležitost poznat kulturní bohatství církevních staveb a zajímavosti týkající se jejich historie. Současně však dávají člověku možnost ke ztišení a duchovnímu zastavení se, což je v neklidu dnešní doby velmi důležité. Chceme proto v projektu pokračovat i od května příštího roku, kdy bude vypsána nová výzva,“ dodala radní.
„V loňském roce si sakrální památky s výkladem 148 vyškolených průvodců prohlédlo přes 88 tisíc návštěvníků, z toho bylo přes 85 tisíc z České republiky a téměř 3 tisíce ze zahraničí. Průvodcovská služba je hrazena díky finanční podpoře Zlínského kraje, měst a obcí. Koordinátorem projektu je Zlínský kraj, který přispívá na honoráře průvodců a také zajišťuje propagaci,“ řekla soňas Ličková, krajská tisková mluvčí.
V kostelích se provádí v období od května do konce září, podle režimu, který si stanoví farnosti. Jedná se buď o víkendový, nebo plný návštěvnický režim. Průvodci jsou vesměs z řad sociálně znevýhodněných skupin – jako jsou maminky na mateřských dovolených, aktivní senioři nebo studenti.

Stručný přehled památek zapojených do projektu lze získat na odkaze https://otevrenebrany.cz.
Vlastimil Langer

Zdroj: Zlínský kraj
Foto: Archiv SNZ