Oslavy 700. výročí Zlína uzavře ekumenická bohoslužba

05.11.2022 16:47

ZLÍN – Oslavy 700 let Zlína se blíží ke konci. Jednou z posledních událostí roku bude ekumenická bohoslužba, která reflektuje náboženskou rozmanitost města. Odehraje se v neděli 6. listopadu od 16 hodin v kostele svatého Filipa a Jakuba.
 „Různé církve v našem městě chtějí společnou modlitbou ukázat, že se cítí být součástí Zlína a snaží se o jeho rozvoj,” popsal Kamil Obr, farář římskokatolické farnosti sv. Filipa a Jakuba, který má na starost moderaci obřadu. „Na bohoslužbu zveme věřící jednotlivých církví, zástupce města, ale i kohokoliv, kdo usiluje o dobro zdejších obyvatel a tato forma setkání je pro něj přijatelná. Součástí bohoslužby bude četba z Bible, modlitby a zpěvy hudebního tělesa sestaveného z členů jednotlivých církví,” doplnil Obr.
Jubilejní rok začal požehnáním městu s výstavou faksimile listiny z roku 1322 a návratem k duchovnu ho Zlín také uzavře. Oslavy během roku odrážely ty nejdůležitější vlastnosti obyvatel města. Jednou z nich je nesporně i průkopnictví, které je spojeno s velkými zlínskými osobnostmi, jako byl Tomáš Baťa, jehož myšlenkám vzdal hold týdenní festival Dny Baťa, či Emil Zátopek, kterého si Zlíňané připomněli během Dnů otevřených sportovišť a zážitkového happeningu.
 O životě v baťovské architektuře ve Zlíně debatovali odborníci z celého světa a inovativnost a kreativitu si předali lokální podnikatelé s celorepublikovým přesahem na Podnikatelském meetingu. Vše vyvrcholilo v červnu festivalem Zlín žije. Na čtyřech scénách se představily desítky umělců a do ulic se vydalo téměř 15 tisíc lidí. V průběhu celého roku fungovaly také zajímavé projekty, jako je Zlín všemi smysly, Živá kronika či Z nohy na nohu. Jednou z posledních akcí výročí byl Koncert zlínských sborů.
Více informací o výročí naleznete na webu www.zlin700.eu.
Vlastimil Langer
Zdroj: Agentura Živý Zlín
Kostel na Jižních Svazích. Foto: Vlastimil Langer