Orkán Sabine ve Zlínském kraji

12.02.2020 17:21

ZLÍNSKÝ KRAJ - Silný vítr Zlínský kraj na rozdíl od ostatních krajů velmi šetřil. Hasiči během minulých dnů vyjeli k necelým dvěma stům událostem, spojených s orkánem Sabine. Především se jednalo o technickou pomoc, a to odstraňování popadaných stromů na silnice. 

11. února 2020

10:00 hodin: Vítr ve Zlínském kraji stále foukal, a to především na Uherskohradišťsku a Vsetínsku. Po klidné noci hasiči od rána přijali již celkem dvanáct oznámení o popadaných stromech na komunikace, elektrická vedení a dodávkové vozidlo. V jednom případě hasiči v Rožnově pod Radhoštěm upevňovali nebezpečně nahnutý komín. V Horním Němčí na Uherskohradišťsku vítr potrápil řidiče kamionu, kterému převrátil přívěs.(viz obr.)
V krajském městě hasiči zasahovali prozatím u třech událostí, kdy odstraňovali stromy na náměstí T. G. Masaryka, kde vzrostlý strom spadl na zaparkovanou dodávku a ve druhém případě byl další strom nebezpečně nahnutý na parkovišti plných vozidel. Na Jižních Svazích na ulici Nad Stráněmi odstraňovali naštíplý strom. Zásahů již bylo méně, ale i tak stále hasiči vyjížděli k novým událostem, souvisejících s větrem.

22:00 hodin: Odpolední a večerní vítr potrápil obyvatele a hasiče především na Zlínsku. Hasiči zde odstraňovali celkem sedm stromů a v krajském městě na ulici Sadová zasahovali u poškozené střechy. Na Uherskohradišťsku a Kroměřížsku vyjeli hasiči v obou případech k pěti událostem. Nejméně tentokrát potrápil vítr Vsetínsko, kde hasiči měli hlášeny pouze dva případy spadlých stromů na komunikace. Vítr se již utišil a telefonní linky hasičů přestaly zvonit. 

12. února 2020

Středeční ráno se neslo v poklidném duchu, přestože vítr stále pofukoval. Během dopoledne však hasiči ve Zlínském kraji přijali už jen čtyři žádosti o pomoc s odstraněním stromů, spadlých na silnice. Vše se vrací postupně do normálu a jsme rádi, že se všechny události obešly bez újmy na zdraví spoluobčanů i hasičů.

Rudolf Maňas

Zdroj, foto: HZS ZLK, Lucie Javoříková