Odtajněno! Tisíce stránek regionální historie přístupné z pohodlí domova
ZLÍN - Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně potěší badatele, studenty i fanoušky regionální historie. Nově zpřístupňuje svoji digitální knihovnu Kramerius ve vzdáleném režimu. Tisíce stránek regionální historie si nyní čtenáři knihovny zobrazí odkudkoliv a kdykoliv, stačí se jen přihlásit na kramerius.kfbz.cza číst.
„Digitální knihovna Kramerius obsahuje zdigitalizovaná vybraná periodika, monografie a zvukové záznamy z fondu Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně a dalších knihoven Zlínského kraje. Zájemci zde najdou baťovské i novodobé noviny, stovky knih z historie, etnografie i umění ze všech regionů Zlínského kraje,“ informovala Gabriela Winklerová, projektová manažerka krajské knihovny.
„Naše digitální knihovna představuje cenný zdroj nejen pro studenty a badatele. Hotové poklady tady najdou všichni zájemci o historii regionu z nejširší veřejnosti. Mezi nimi třeba reportáže z cest Hanzelky a Zikmunda z 50. let pro svitovské noviny TEP, dobové vtipy a reklamy z 30. let, články z historie regionálního sportu – např. o přivítání olympijského vítěze Ladislava Váchy po návratu z Amsterodamu v roce 1928 nebo o prvním závodě Emila Zátopka v rámci Jarního běhu Zlínem v roce 1941. Svou aktuálností překvapí ‚výchovné rady rodičům vzdorovitých dětí‘ z 20. let. Stejně aktuální zůstávají slova Miroslava Zikmunda, kterými okomentoval srpnovou okupaci v roce 68,“ poodhaluje nabídku digitální knihovny Libuše Pavlicová, vedoucí útvaru odborných činností.
Část digitální knihovny je přístupná volně i neregistrovaným čtenářům. Jedná se o dokumenty, které jsou z hlediska autorského práva již nechráněné nebo dokumenty, s jejichž vlastníkem práv má knihovna uzavřené smlouvy o zpřístupnění dat. Digitalizovaná díla ve veřejném režimu lze prohlížet, tisknout i stahovat ve formátu PDF bez omezení.
„Registrovaní čtenáři knihovny se po přihlášení dále dostanou k dílům nedostupným na trhu, neboli zkráceně DNNT. To jsou dokumenty, které jsou ještě chráněny autorským zákonem (tj. neuplynulo 70 let od smrti autorů), ale které již nejsou dostupné na knižním trhu a to ani v dalším vydání, včetně vydání upravených nebo elektronických. Přihlášeným uživatelům jsou v rámci DNNT licence přístupné knihy vydané do roku 2003 a noviny či časopisy vydané do roku 2013. Digitalizovaná díla v režimu DNNT lze pouze prohlížet,“ řekla Winklerová.
„Díky režimu DNNT je 94% stránek v naší digitální knihovně přístupných vzdáleně online a co více, nejen našim čtenářům, ale také všem čtenářům registrovanýmv dalších 280 českých knihovnách zapojených do DNNT. Jejich čtenáři se do našeho Krameria mohou vzdáleně přihlásit přímo jménem a heslem ze své knihovny,“ dodává ředitel knihovny Jan Kaňka.
Více informací zájemci najdou na webu knihovny kfbz.cz/kramerius, nebo na e-mailu digitalizace@kfbz.cz.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně