Odstartoval pátý ročník projektu Tvoříme Zlín

19.04.2022 17:50

ZLÍN - Obyvatelé Zlína mají možnost navrhovat vlastní menší projekty k realizaci přeměny veřejného prostoru. Jejich přání se jim mohou splnit díky projektu participativního rozpočtu s názvem Tvoříme Zlín.
„Je nejvyšší čas přemýšlet o návrzích, které by lidé chtěli přihlásit do letošního ročníku. Z loňského ročníku jsou všechny projekty v přípravě. Z ročníku 2020 máme dokončeno pět projektů a čtyři jsou rozpracované. Bohužel i kvůli období covidu, po kterém navíc nastalo velké zdražení a nedostatek stavebních materiálů, může dojít u některých realizací ke zdržení.  Zvláště tzv. velké projekty jsou na přípravu časově náročné. Děláme však vše pro jejich zdárné dokončení,“ připomněla radní Jana Bazelová.
Své návrhy mohou lidé podávat do 31. května. Během léta bude pracovní skupina složená ze zaměstnanců statutárního města Zlína prověřovat, zda jsou návrhy reálně proveditelné. Na podzim se uskuteční představení soutěžních návrhů a veřejnost bude informována o možnosti hlasování.
„Zlíňané budou moci navrhovat dva druhy projektů a to tzv. malé projekty (do 0,5 milionu korun), na které jsou vyčleněny dva miliony, a velké projekty (do 1,5 milionu korun), na které jsou vyčleněny tři miliony korun. Realizováno bude právě tolik projektů, kolik se jich vejde do stanoveného rozpočtu. O vítězných návrzích rozhodnou lidé v hlasování prostřednictvím internetu a mobilního telefonu. Zapojit se však mohou i Zlíňané bez přístupu na síť. Kdo nemá přístup na internet, pomohou mu s hlasováním pracovníci městského informačního centra a kanceláří místních částí,“ vysvětlil Tomáš Melzer, tiskový mluvčí zlínského magistrátu.
Navrhovat projekty mohou nejen přímo obyvatelé Zlína, ale i lidé, kteří ve Zlíně „jen“ bydlí, ale nemají zde trvalé bydliště. Příkladem jsou studenti univerzity. Návrhy mohou zasílat lidé starší 15 let. Podmínkou přijetí návrhu však je, že navrhovatel musí mít alespoň dva zástupce, kteří v den podání návrhu dovršili osmnácti let. Podrobná pravidla a další informace jsou k nalezení na webu města, webu projektu tedy na www.tvorimezlin.cz a na stejnojmenném facebookovém profilu https://www.facebook.com/tvorimezlin/. S dotazy se lze rovněž obracet přímo na e-mail koordinátorky projektu tvorimezlin@zlin.eu.
Vlastimil Langer
Zdroj: Magistrát města Zlína