Oční oddělení Uherskohradišťské nemocnice využívá nové moderní přístroje

27.01.2022 07:20

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Oční oddělení v Uherskohradišťské nemocnici obdrželo v prosinci minulého roku nové pomocníky. Jedná se o optický biometr IOL Master 700 a fotodisrupční laser VISULAS YAG III. “Celkové náklady na pořízení nových přístrojů dosáhly částky téměř dvou milionů korun, nemocnice je hradila z vlastních zdrojů,” uvedla Lucie Sedláčková, tisková mluvčí nemocnice.
„Nový biometr je vlastně vylepšený model předchozího přístroje, slouží k výpočtu dioptrické hodnoty nitrooční čočky, která se implantuje při operaci šedého zákalu,“ přiblížila funkci biometru primářka očního oddělení Magdaléna Dospělová. 
Přístroj tedy umožňuje rychlejší a přesnější bezkontaktní měření, je také obohacen o další parametry důležité k přesnému výpočtu implantované čočky.
„Ročně odoperujeme na našem pracovišti cca tisíc operací šedého zákalu, navíc nám v poslední době narůstá počet mladších aktivních pacientů, kteří si volí nadstandardní typ čočky, požadavek na přesnost je tedy velmi důležitý,“ dodala primářka Dospělová.
Pomocí fotodisrupčního YAG laseru lze vyřešit tzv. sekundární šedý zákal. Po operaci šedého zákalu dochází u části pacientů po určité době k fibrotizaci (zkalení) pouzdra, v němž je uložena umělá nitrooční čočka, což se časem projeví opětovným poklesem vidění.
„Pomocí YAG laseru provedeme ‘okénko’ do zkaleného pouzdra a vidění se opět projasní. Tento zákrok provádíme ambulantně, v lokálním umrtvení pomocí kapek a trvá jen pár minut,“ popsala bezbolestný zákrok primářka očního oddělení.

Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Uherskohradišťská nemocnice