Očkování funguje, Zlínský kraj se připravuje na vyšší přísun vakcín

05.03.2021 07:02

ZLÍNSKÝ KRAJ – Do Zlínského kraje bylo od začátku očkování doručeno celkem 44 940 vakcín. „K 3. březnu bylo vyočkováno 35 491 dávek, z toho první dávku dostalo 23 765 osob, druhou dávku 11 726 osob. Mezi naočkovanými jsou zdravotníci, klienti a zaměstnanci pobytových sociálních služeb, senioři nad 80 let, ke kterým tento týden přibyli i senioři mezi 70 a 79 lety a pedagogičtí pracovníci a ostatní pracovníci ve školství. Očkování přispělo ke zlepšení situace v sociálních službách,“ uvedla Adéla Čuříková z oddělení komunikace a vztahů s veřejností.
Zlínský kraj očekává od dubna několikanásobný nárůst dodávek vakcín a připravuje se na rozšíření sítě očkovacích míst. „Jdeme s vakcínou za lidmi. Očkovat se bude i nadále v nemocnicích, u praktických lékařů a dalších 13 očkovacích míst zřídíme ve všech obcích s rozšířenou působností. Připravujeme se na to, že chceme očkovat sedm až devět tisíc lidí denně od dubna, kdy je avizovaný nárůst počtu dodaných vakcín,“ sdělil hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.
Ve druhé polovině listopadu bylo mezi klienty a zaměstnanci v pobytových sociálních službách 390 osob s onemocněním COVID-19. „Aktuálně je nakažených jen 15 klientů a 39 pracovníků v sociálních službách, a to jsou nejnižší čísla v celé republice. Nákaza se v těchto zařízeních nešíří i díky očkování. Ve všech zařízeních pobytových sociálních služeb jsou naočkováni všichni zájemci z řad klientů i zaměstnanců a už probíhá druhé kolo očkování,“ informovala statutární náměstkyně hejtmana Hana Ančincová.
Ve čtyřech nemocnicích Zlínského kraje je k dnešku hospitalizováno celkem 245 pacientů s koronavirem, přičemž 50 z nich je na lůžkách intenzivní péče. Ve srovnání se situací před týdnem se počet covid pozitivních pacientů na standardních lůžkách s kyslíkem zvýšil o 28, na intenzivních lůžkách vzrostl počet pacientů s koronavirem o 15.
„Musíme se připravit na to, že se epidemická situace ve Zlínském kraji může rychle zhoršit. Aby nemocnice nezkolabovaly, musíme pomoci všichni, je to zodpovědnost každého člověka. Všichni musíme zatnout zuby a ještě několik týdnů vydržet, jinak tu situaci budeme velmi těžko zvládat,“ řekla náměstkyně hejtmana Olga Sehnalová, zodpovědná za oblast zdravotnictví.

Vlastimil Langer

Zdroj: Zlínský kraj
Ilustrační foto: Archiv SNZ