Očkování bez registrace ve Vsetíně zahájeno, první den přišlo 66 zájemců

30.07.2021 07:43

VSETÍN - První den očkování bez registrace využilo ve středu 28. července ve Vsetíně více než šest desítek zájemců. Příchozí uvítali možnost výběru mezi dvoudávkovou a jednodávkovou vakcínou, pro kterou se rozhodla více než polovina lidí.
„Největší zájem byl krátce po osmé ranní, kdy očkování pro nepřihlášené začíná, a pak krátce po poledni, to v řadě čekalo zhruba patnáct lidí. Vše ale jinak probíhalo bez větších komplikací a souběžné očkování registrovaných bylo naprosto plynulé,“ informovala tisková mluvčí nemocnice Lenka Plačková.
„Naočkovali jsme celkem 66 lidí bez předchozí registrace, dvoudávkovou vakcínu zvolilo 31 z nich, jednodávkovou 35. Očkování bez předchozí registrace zahrnuje vypsání potřebných formalit na místě a je spojeno s čekáním. Těm, kdo nechtějí v hale čekat, doporučujeme vybrat dobu mezi desátou a dvanáctou hodinou, nebo odpolední čas mezi jednou a druhou. Tyto časy dle našich zkušeností méně frekventované,“ uvedla Andrea Adámková, která očkování ve sportovní hale Na Lapači organizuje.
„Zdravotníci také ve středu aplikovali vakcínu dalším 312 lidem, kteří se již dříve přihlásili k očkování prostřednictvím webového rezervačního systému. Rekordní počet očkovaných byl na přelomu června a července, kdy halou denně prošlo až osm set lidí. Zdravotníci Vsetínské nemocnice celkem aplikovali již bezmála 48 tisíc dávek vakcín,“ řekla tisková mluvčí. 
Důvodem pro zahájení očkování bez registrace bylo přiblížení této možnosti vakcinace obyvatelům valašského regionu, ale i snaha o maximální využití kapacity sportovní haly Na Lapači. „Nájemní smlouva ve sportovní hale je uzavřena do konce srpna. Nejpozději prvního září sportovcům halu uvolníme a očkování se přesune zpět do Vsetínské nemocnice. Aktuálně hledáme nejvhodnější prostory,“ uvedla ředitelka Vsetínské nemocnice Věra Prousková. 
Očkování bez předchozí registrace a rezervace termínu je pro zájemce starší šestnácti let možné každý všední den od 8.00 do 14.00 hodin, Dospělí (starší osmnácti let, 18+) si mohou vybrat mezi dvoudávkovou vakcínou Comirnaty od společnosti Pfizer a jednodávkovou vakcínou Janssen od společnosti Johnson & Johnson.
Děti ve věkové kategorii 12-15 let (včetně) mohou být nadále očkovány pouze dvoudávkovou vakcínou Comirnaty. Ty mohou k očkování bez registrace v doprovodu zákonného zástupce přicházet pouze jeden den v týdnu, a to ve čtvrtek mezi dvanáctou a čtrnáctou hodinou, kdy je v očkovacím centru přítomen pediatr. Počty očkovaných dětí se týdně pohybují kolem 50. „Pokud bude zájem vyšší, pokusíme se v dalších týdnech kapacitu ještě navýšit,“ přislíbila ředitelka. 

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Vsetínská nemocnice