Obyvatelům Zlína se nabízí jedinečná příležitost nahlédnout do historie a současnosti designu

09.05.2022 08:37

ZLÍN – Zlínský kreativní klastr v pátek 6. května slavnostní vernisáží projekt Sto let zlínského designu. Současně se veřejnosti otevřely jeho dvě výstavy mapující historii designu v Krajské galerii výtvarného umění a současnost průmyslového designu ve Zlínském kraji v 61. budově. Projekt nabídne i pestrý program pro odborníky a podnikatele až do 15. května.

První část výstavy v Krajské galerii výtvarného umění v prostorách 15. budovy 14|15 Baťova institutu je tvořena extraktem předchozích úspěšných výstav KGVU s důrazem na studentské projekty především z období působení profesora Kováře a docenta Crháka na zdejší Katedře tvarování strojů a nástrojů.

„Druhá část výstavy - moderní obytný modul 21. století, cvičný akrobatický letoun nebo bezpilotní letoun, skládací sportovní katamarán, ale také módní kombinéza pro motorkáře, nová bezdušová pneumatika, kempingová vestavba do auta, líbivé funkční kuchyňské potřeby, nový design sedacího nábytku, lavička městského mobiliáře, design především dlouhých loveckých zbraní. Tyto a další exponáty současného designu, které vzešly z dílen designérůnebo z firem ve Zlínském kraji, jsou nyní k vidění v rámci první části výstavy Sto let zlínského designu v nových výstavních prostorách v 61. budově v továrním areálu,“ sdělila tisková mluvčí projektu Kateřina Martykánová.

Součástí expozicetřiceti firem a studií jsou na desítky produktů z různých oblastí průmyslového designu jako je doprava, mobilita, sport, obuv, elektro, domácnost, medicína, bezpečnost, nábytek, mobiliář, průmyslové stroje a nástroje a další.

„Rádi představujeme veřejnosti to nejlepší z průmyslového a užitného designu z našeho regionu. Potvrzuje to jejich úspěch na trhui četnádomácí i mezinárodníocenění, kterými se některé z vystavenýchexponátů právem pyšní,“ uvedl prezident Kreativního klastru Čestmír Vančura.

Projekt Sto let zlínského designu je určený široké veřejnosti, od milovníků současného designu po děti základních a středních škol a jejich rodiče. „Právě pro školy jsme připravili speciální komentované prohlídky, díky kterým může projekt sloužit jako vhodná platforma pro rozhodování o výběru jejich budoucího studia a povolání,“ doplnil Čestmír Vančura.

V 61. budově se také uskuteční speciální přednášky tzv. Design kantýny, které se konají ve spolupráci s festivalem Zlín Design Week s cílem ukázat více úhlů pohledů na jedno téma.

Součástí projektu Sto let zlínského designu bude v pondělí 9. května v Kongresovém centru také přednášková a zážitková konference FMK UTB k enviromentální tématice a udržitelnému designu a ve středu 11. května podnikatelský meeting pořádaný Statutárním městem Zlín.

„Projekt Sto let zlínského designu poukazuje na důležitou součást historie města Zlína, které letos slaví 700 let od první písemné zmínky. Právě hlavní myšlenka oslav - zdůraznění velkého potenciálu všech lidí, jež historicky tvořili a stále i rozvíjí město do jeho současné podoby – přivedla organizátory k záměru připomenout invenci a kreativitu, jako jeden ze základních aspektů rozvoje Zlína, jeho regionu a potenciálu k definici budoucí ekonomiky. Projekt se koná na několika místech ve Zlíně do 15. května,“ dodala Kateřina Martykánová.
 Akci pořádá Zlínský kreativní klastr ve spolupráci s Univerzitou Tomáše Bati a Krajskou galerií výtvarného umění ve Zlíně v symbióze s festivalem Zlin Design Week pořádané FMK UTB Zlín. Podpořilo ji mimo jiné i Statutární město Zlín a Zlínský kraj.
Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Tisková zpráva Sto let zlínského designu