Obce ze Zlínského kraje získaly odměny za sběr starého elektra

13.12.2021 12:18

ZLÍNSKÝ KRAJ – Slavnostní předání cen v soutěžích ve třídění starého elektrozařízení se uskutečnilo 9. prosince v prostorách Kavárny Továrna ve Zlíně. „Nejlepší města a obce ve Zlínském kraji získaly ceny a finanční odměny v soutěžích v třídění vysloužilých elektrozařízení. Věcné odměny a symbolické šeky přebrali vítězové od statutární náměstkyně hejtmana Zlínského kraje Hany Ančincové,“ informovala krajská tisková mluvčí Soňa Ličková.
Soutěže jsou už tradiční součástí popularizačních aktivit na podporu třídění odpadů a předcházení jejich vzniku, které probíhají dlouhodobě a jsou společnou aktivitou Zlínského kraje a kolektivních systémů Asekol A Elektrowin.
V soutěži neziskové společnosti Asekol nazvané Sbíráme nejlépe se ve třech kategoriích hodnotil sběr starého elektra odevzdaného od loňského do letošního září na sběrných dvorech. Mezi obcemi do 2000 obyvatel získala prvenství Březnice, kde každý z 1337 obyvatel za sledované období odevzdal v průměru 9,4 kg vysloužilého elektra. V kategorii obcí do 5000 obyvatel se na první příčce umístilo město Hluk, v němž každý občan vytřídil v průměru sedm kilogramů elektrozařízení. Nejvyšší příčku v kategorii měst nad 5000 obyvatel obsadilo Zubří, kde činil průměrný sběr na obyvatele 6,43 kg, navíc lidé města vysbírali do sedmi speciálních červených stacionárních kontejnerů 2 500 kilogramů drobného elektromateriálu a baterií.
Kolektivní systém Elektrowin ocenil v tradiční soutěži O Elektrooskara obce rovněž ve třech kategoriích podle počtu obyvatel. Mezi sídly do 4000 obyvatel se nejvíce dařilo obci Rusava, ve které každý z občanů odevzdal k dalšímu využití průměrně 10,5 kg elektrozařízení. Prvenství mezi obcemi s více než 4000 obyvateli získalo město Valašské Klobouky. Každý tam vytřídil v průměru 6,6 kilogramů vysloužilého elektra. V kategorii největších měst nad 10 000 obyvatel patří nejvyšší pozice Uherskému Hradišti. Lidé tam vloni předali k recyklaci bezmála 200 tun starého elektra a stali se tak i skokanem roku, když se oproti minulému ročníku zlepšili o 67 %.
„Už více než 15 let hejtmanství věnuje intenzivní pozornost osvětě v oblasti třídění vysloužilých elektrozařízení. V této aktivitě budeme i nadále pokračovat, díky informacím o správném nakládání s použitým elektrem se Zlínský kraj při hodnocení výsledků pravidelně umisťuje na předních příčkách v rámci celé republiky,“ uvedla na předávání náměstkyně pro oblast životního prostředí, zemědělství a venkova, pro oblast sociálních věcí a neziskový sektor Hana Ančincová.

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Zlínský kraj