Obce mikroregionu jsou na pomoc uprchlíkům připraveny

13.04.2022 12:01

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - Ubytovacímu možnostmi pro ukrajinské válečné uprchlíky se zabývali zástupci 18 obcí a měst v mikroregionu Valašskomeziříčsko-Kelečsko, kteří se sešli na radnici ve Valašském Meziříčí.

„Ve městě je aktuálně 601 a v celém ORP pak celkem 920 registrovaných občanů ukrajinské národnosti, kteří utekli před válkou,“ informoval Jakub Mikuš, tiskový mluvčí meziříčské radnice.
„Zejména se jedná o děti a ženy. Podle našich informací se přitom dá počítat s tím, že jen ve Valašském Meziříčí máme aktuálně kolem jednoho tisíce válečných uprchlíků, část z nich totiž ještě není centrálně registrována. V rámci kraje patříme rozhodně mezi premianty a kapacity našeho města i soukromníků jsou prakticky naplněny. Potřebovali jsme proto prověřit možnosti také napříč naším mikroregionem,“ nastínil problematiku valašskomeziříčský starosta Robert Stržínek.
Na plénu se tak diskutovalo nejen o ubytovacích kapacitách, ale také potřebách a problémech, které jednotlivé obce řeší. „Získali jsme řadu praktických informací a ujasnili si současnou situaci, která pro nikoho není jednoduchá. Naší snahou je v rámci krizového řízení nadále koordinovat možnosti vzájemné spolupráce. Věřím, že společnými silami dokážeme zvládnout i tuto složitou situaci. Opět musím poděkovat všem, kteří pomáhají ukrajinským občanům utíkajícím před hrůzami války,“ doplnil starosta Stržínek.
Vlastimil Langer

Zdroj a foto: MěÚ Valašské Meziříčí