Občané Otrokovic si připomněli památku obětí heydrichiády

19.06.2021 07:06

OTROKOVICE - Josefa Valčíka, Marii Hrdličkovou a Františka Josefa Hložka spojuje rok 1942. V tomto roce se stali tito tři lidé oběťmi heydrichiády. Starostka města Otrokovic Hana Večerková společně s dalšími hosty uctila v pátek 18. června jejich památku krátkou vzpomínkou a položením kytice u pomníků. Pietního aktu u pamětní desky Františka Hložka zúčastnily jeho příbuzné Eva Čablová a Naďa Koukolíková.

„V pátek uplynulo 79 let od úmrtí pana Josefa Valčíka. Josef Valčík se narodil 2. listopadu 1914 ve Smolině u Valašských Klobouk a zemřel 18. června 1942 v Praze.  Valčík spolupracoval se členy výsadku Anthropoid Jozefem Gabčíkem a Janem Kubišem, s nimiž provedl atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. V roce 2002 byl povýšen in memoriam do hodnosti plukovníka,“ uvedla tisková mluvčí otrokovické radnice Romana Pastuszková.
 „Na památku jeho statečného činu mu byl odhalen 17. listopadu 1995 v areálu podniku TOMA Otrokovice pomník, místo pietních vzpomínek, u něhož se každoročně scházíme,“ řekla starostka Hana Večerková.

Historickou nespravedlností je, že se o Marii Hrdličkové po válce příliš nehovořilo a za její smrt nenesl nikdo odpovědnost. Tak málokdo zná tragický příběh otrokovické učitelky, která „jen“ dala najevo ve sborovně své emoce při doručení zprávy o atentátu na zastupujícího říšského protektora Heydricha. Když jí byla sdělena novina o Heydrichově úmrtí, neubránila se spontánnímu projevu radosti a údajně projevila své emoce bouřlivým zatočením a zatleskáním se slovy: „To je fajn!“ Její reakci kolega Josef Navrátil vyzradil gestapu, načež Hrdličkovou zatklo gestapo a následně ji odsoudilo za rušení veřejného pořádku a bezpečnosti, a za přípravu velezrady. Mladá žena tak byla odsouzena k trestu smrti a popravena oběšením na Kounicových kolejích v Brně.

Četnický štábní strážmistr a velitel četnické stanice v Otrokovicích František Hložek, byl stejně jako Josef Valčík a Marie Hrdličková, obětí heydrichiády. Tento otrokovický rodák byl strýcem nadporučíka čsl. armády Oldřicha Pechala, účastníka zahraničního odboje a velitele parašutistické skupiny Zinc. F

„rantišek Hložek byl gestapem označen za vlastizrádce a právě on byl jednou z prvních otrokovických obětí nacistické krutovlády. Důvodem Hložkova zatčení byla skutečnost, že Hložek nevyvěsil podobenku svého synovce, Oldřicha Pechala, kterou gestapo rozeslalo ke zveřejnění všem policejním služebnám. FrantišekJosef Hložek byl 12. června 1942 stanným soudem v Brně odsouzen pro velezradu a ještě téhož dne v Kounicových kolejích v Brně popraven.

„Tak jako každý rok vzdáváme hrdinům svůj hold a vděčnost. Tito naši spoluobčané patří mezi stovky a tisíce popravených pro sebemenší podezření, že o atentátu či jeho pachatelích něco věděli, nebo že atentát schvalovali. Z jejich příběhů jde mráz po zádech,“ uzavřela starostka.

Vlastimil Langer
Zdroj a foto: MěÚ Otrokovice