O víc než milion korun obrali za týden podvodníci lidi na Zlínsku

23.12.2022 16:03

 ZLÍNSKO - Za poslední týden se policisté na Zlínsku zabývají dalšími deseti podvody na internetu. Lidé přišli o více než 1,2 miliony korun. Podvod se nevyhýbá lidem jakéhokoli věku, od čerstvě plnoletých až po seniory.
„Po delší době jsme tento týden zaznamenali podvod pomocí falešného internetového bankovnictví jedné konkrétní banky. Do bankovnictví se v jeden den přihlásilo několik lidí, kteří zadali do vyhledavače název banky a otevřeli první odkaz ze seznamu. Ten byl ale podvodný. Lidé tak vyplnili přihlašovací údaje ke svému účtu a pachatel měl potom tyto údaje k dispozici a mohl manipulovat s účtem do doby, než si ho majitel zablokoval. Tímto způsobem připravil majitele účtů o více než půl milionu korun,“ uvedla dnes Monika Kozumplíková, policejní mluvčí.
Ve dvou dalších případech přišel ženám podvodný odkaz na stránky dopravce, kde měly uhradit dopravu objednaného zboží. Vzhledem k tomu, že je před Vánoci a většina lidí objednává dárky, ženy odkaz dlouho nezkoumaly a vyplnily požadované údaje, aniž by si ověřily, zda se skutečně týkají jejich objednávky. Podvodník jim z účtů odčerpal více než sto tisíc korun.
„Dalším podvedeným byl senior, který chtěl po telefonátu od cizího muže investovat do kryptoměny. Podle instrukcí podvodníka si nainstaloval do svého počítače program Anydesk, pomocí něhož potom podvodník prováděl transakce v jeho internetovém bankovnictví a převedl si z jeho účtu téměř půl milionu korun,“ řekla k dalšímu podvodu policejní mluvčí.
Za podvod podle Moniky Kozumplíkové hrozí pachatelům v případě jejich vypátrání a odsouzení trest odnětí svobody na dva až deset let, podle výše způsobené škody. V úvahu přichází navíc trestné činy neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku.

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Policie Zlínského kraje