Nový muzikál svlékne zlínské herce Donaha!

01.04.2022 10:14

ZLÍN - Náročné zkoušení broadwayského muzikálu Donaha! v Městském divadle Zlín se blíží do finále. „Muzikál má předpoklady získat si diváka - skvělé herecké obsazení, humor, několik silných až dojemných míst a na jevišti hraje živá hudba,“ vyjmenoval režisér a umělecký šéf zlínského divadla Patrik Lančarič. Donaha! bude mít premiéru v sobotu 2. dubna ve Velkém sále.

V hlavních rolích nezaměstnaných otců, manželů a partnerů, které zoufalost dožene až na pódium do striptýzového baru, se představí Radovan Král, Gustav Řezníček, Zdeněk Julina, Marek Příkazký, Štěpán Princ a Radoslav Šopík.
 „Na Donaha! máme v souboru přesně ty správné herce. Skvěle zpívají a jsou to normální chlapi, kteří se potýkají s běžnými starostmi a nedokonalostmi. Věříme, že publikum je bude milovat,“ je přesvědčen Lančarič. Velký kus práce v rámci hudebního nastudování odvedl podle něj Josef Fojta z Hradišťanu a Hana Achilles jako choreografka.

V Donaha! dostaly po dlouhé době velkou hereckou příležitost i dvě děti. „Jakuba Dominka Polínka a Viktora Weisse, kteří budou alternovat v roli syna Radovana Krále, jsme vybrali v konkurzu. Jejich přítomnost na jevišti prohlubuje emoce, příběh nezaměstnaného Jerryho Lukowského získává na autentičnosti,“ řekl Patrik Lančarič.

Alternovat bude i kapela. Mladé muzikanty z The Only Way, které mají diváci možnost vidět a slyšet už v hudební komedii Šakalí léta, budou střídat další špičkoví hudebníci z regionu, jakými jsou multiinstrumentalista Zdeněk Marušák, klávesista Jan Laník a bubeník Petr Ptáček.

Choreografka Hana Achilles měla k práci tentokrát posilu – ukrajinskou kolegyni Jelizavetu Pobirčenko. Městské divadlo Zlín ji zaměstnalo v rámci stáže na pomoc válečným uprchlíkům. 

Autorkou kostýmů je Michaela Semotánová, která se zlínským divadlem spolupracuje poprvé. „Navzdory názvu inscenace slibuje, že pokud jde o kostýmy, bude se určitě na co dívat, např. Markéta Holcmanová se na jevišti objeví v nádherných šatech coby tvář magazínu Vogue, striptér si oblékne krásný kovbojský převlek, nebudou chybět ani dobře padnoucí tanga, které návrhářka pro herce objednala na e-shopu pro striptéry přímo v USA. Scénu navrhl Michal Syrový, který naopak s Městským divadlem Zlín pracuje často (Petr a Lucie, Glorie a další). Oproti filmové a původní broadwayské verzi diváky přenese ne do ocelárny, ale do fabriky na výrobu aut?“ sdělila mluvří divadla Veronika Jurčová.

Muzikál vznikl podle stejnojmenného britského filmu společnosti Fox Searchlight Pictures scénáristy Simona Beaufoye, režiséra Petera Cattanea a v produkci Uberta Pasoliniho z roku 1997. Na Broadwayi měl premiéru v roce 2000. Příběh o hlavách od rodin, které se bez jakékoli průpravy, bez fyzických předpokladů, ale s nadšením a s neuvěřitelným odhodláním vrhají do neznámých vod šoubyznysu, si od té doby získává další a další diváky na celém světě.

Uváděno po dohodě se společností Music Theatre International (Europe) Ltd. V České republice práva zastupuje Aura-Pont s.r.o. www.aura-pont.cz.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Městské divadlo Zlín