Noční požár zasáhl celý byt, zraněný nájemník skončil v nemocnici

24.06.2021 10:09

UHERSKÝ BROD – Škodu předběžně vyčíslenou na 100 tisíc korun způsobil ve středu 23. června večer požár bytu v sedmém patře bytového domu v Uherském Hradišti. Hasiči zachránil z bytu muže na vozíku, a protože se nedýchl kouře a utrpěl popáleniny, převezli ho zdravotníci do nemocnice.
„Těžký zásah mají za sebou profesionální a dobrovolní hasiči, kteří byli vysláni ve středu 23. června krátce po deváté hodině večerní do ulice Větrná v Uherském Brodě k požáru bytu v sedmipatrovém bytovém domě,“ uvedla tisková mluvčí HZS Zlínského kraje Lucier Javoříková.
Na místě se sjeli profesionální hasiči ze stanice Uherský Brod a Zlín společně s dobrovolnými jednotkami z Nivnice, Těšova, Uherského Brodu a Vlčnova. „Hasiči průzkumem zjistili, že k požáru došlo v bytě ve čtvrtém podlaží a podle oznámení se uvnitř má nacházet imobilní starší muž. Proto násilně otevřeli vstupní dveře a k rychlému uhašení požáru použili hydrant z chodby, ze kterého natáhli hadici do hořícího bytu. Z něj následně vynesli ven popáleného a kouřem nadýchaného muže na vozíku, kterého předali do péče posádce zdravotnické záchranné služby, popsala zásah mluvčí hasičů.
Před desátou hodinou večerní velitel zásahu vyhlásil lokalizaci požáru. Zásah tím ale zdaleka nekončil. Bylo nutné evakuovat všechny obyvatele domu. Celkem 104 lidi a jednoho psa vyvedli hasiči ven před dům do bezpečí. I tak další dva lidé skončili v péči záchranářů, neboť se nadýchali kouře.
„Po uhašení požáru, který se naštěstí dál nerozšířil, odvětrávali hasiči přetlakovou ventilací a otevřenými okny nejen zasažený bytu, ale i společné prostory domu. Před domem došlo k potyčce mezi dvěma jeho obyvateli. Jeden z mužů narazil do skleněné výplně vstupních dveří, přičemž se zranil a bylo nutné na místo zavolat další sanitní vůz. Taktéž došlo ke zranění při samotné evakuaci obyvatel, kdy si jedna žena zranila kotník a potřebovala lékařské ošetření,“ poznamenala Lucie Javoříková.
V každém patře hasiči postupně překontrolovali byty. Následně se obyvatelé mohli vrátit zpět domů. Dva nájemníci se však do svého bytu vrátit nemohli a museli využít náhradního ubytování.
„V noci se na požářiště dostavil vyšetřovatel hasičů, který provedl prvotní ohledání poškozeného bytu. Vyšetřování příčiny vzniku požáru bude probíhat i během dnešního dne společně s Policií ČR,“ řekla na závěr Lucie Javoříková.

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: HZS Zlínského kraje