Nestoudné plošné odposlechy porad advokátů s klienty je třeba projednat

30.11.2021 15:57

Soudce Městského soudu v Brně povolil plošné odposlouchání porad advokátů s jejich klienty, a to na dobu půl roku (!). Vyplývá to z informací zveřejněných médii.
„Jako člen stálé sněmovní komise pro kontrolu použití odposlechu a záznamu telekomunikačního provozua použití sledování osob a věcí jsem z této nehoráznosti zděšen. Nemůžeme přece v takzvané dobré víře porušovat zákony a pošlapávat práva.“ uvedl kategoricky zlínský poslanec Marek Novák.
Podle poslance totiž v rámci vyšetřování jednoho z brněnských policistů soudce Libor Hanuš povolil Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) odposlouchávání všech místností, kde ve vazbě probíhají porady obviněných s jejich obhájci. Zde je třeba zdůraznit, že obvinění jsou osoby, u kterých soud doposud nerozhodl o jejich vině ze spáchání trestného činu.
„Ačkoliv je podle trestního řádu samozřejmě nepřípustné odposlouchávat klienta při poradě s jeho obhájcem a tyto informace využívat, toto soudci nevadilo, aby při povolování sledování místností pro rozkrytí údajné trestné činnosti jednoho policisty zasáhl práva obviněných na zákonnou obhajobu. Soudce také ‚mimoděk‘ povolil odposlouchávání stovek osob, které se zájmovou trestnou činností nemají nic společného,“ pokračoval poslanec Novák.
Podle trestního řádu platí, že policisté, resp. GIBS, by v případě sledování rozhovoru obhájce se svým klientem měli záznam rozhovoru s obhájcem zničit a získané informace nijak nepoužít. Je nicméně skoro nemožné prokázat, že se tak skutečně bez „vytěžení“ záznamů stalo.
„Jako člen zmíněné komise se tak v nejbližších dnech obrátím na nového předsedu vlády a ministra vnitra s žádostí o informaci, jakým způsobem bylo toto sledování prováděno a požádám je o důkazy, že došlo ke zničení všech záznamů porad obhájců s jejich klienty. Ačkoliv kontrolu GIBS má na starosti jiná sněmovní komise, tento postup orgánů činných v trestním řízení mi přijde natolik závažný, že budu iniciovat jednání mezi naší komisí a komisí pro kontrolu GIBS o společném postupu. Vedle toho také budu následně iniciovat přijetí nové legislativy, která by takovéto zneužití do budoucna neumožňovala. Jednalo by se zejména o novelu trestního řádu, která by vymezila prostory, ve kterých nařídit sledování osob a věcí nelze,“ nastínil svůj další postup Marek Novák.

Vlastimil Langer

Zdroj: Tisková zpráva
Foto: Archiv SNZ