Nemocnice ve Zlínském kraji se připravují na využití dotací z programu REACT–EU

26.02.2021 13:11

ZLÍNSKÝ KRAJ – Nemocnice Zlínského kraje budou žádat o dotace z programu REACT-EU, kterým Evropská unie deklarovala svou snahu pomoci reagovat na krizi související s pandemií koronaviru především v oblasti zdravotnictví. 
„O tom, jak budou tyto prostředky využity ve čtyřech nemocnicích založených Zlínským krajem, informovala náměstkyně hejtmana pro zdravotnictví Olga Sehnalová, která vysvětlila i podmínky pro čerpání dotací,“ uvedla Helena Mráčková oddělení komunikace a vztahů s veřejností.
Pro celou Českou republiku je alokováno přibližně 19 miliard korun na zdravotnictví, avšak program má své limity: Všechny akce, na něž budou peníze využity, musí být dokončeny do roku 2023. Podmínkou je, aby v případě dotací na nové stavby bylo součásti žádosti platné stavební povolení, u rekonstrukcí pak musí být doložena žádost o stavební povolení. Podle podmínek, které s Evropskou unií vyjednává Česká republika, jsou nemocnice rozděleny do dvou typů: na větší nemocnice 1. urgentního typu (mezi něž patří kromě fakultních nemocnic např. také zlínská KNTB) a na nemocnice menší – 2. typu, což jsou v případě Zlínského kraje Vsetínská, Uherskohradišťská a Kroměřížská nemocnice. Zatímco větší nemocnice mohou získat až 500 milionů korun, u menších nemocnic je to maximálně 150 milionů korun.
„Požádala jsem vedení nemocnic, aby předložila seznam projektů, které chtějí zařadit do programu REACT-EU. Kroměřížská nemocnice stejně jako nemocnice v Uherském Hradišti a ve Vsetíně bude žádat na obnovu a modernizaci přístrojového vybavení. Konkrétně ve Vsetíně děláme vše pro to, aby jedním z nových přístrojů byla magnetická rezonance,“ přiblížila záměry nemocnic spadajících do kategorie ‚menších‘ náměstkyně Olga Sehnalová s tím, že pořízení nových přístrojů s hodnotou nad pět milionů korun musí schválit přístrojová komise Ministerstva zdravotnictví.
Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně bude podle Olgy Sehnalové usilovat o vyčerpání maximální možné částky z projektu REACT-EU - půl miliardy korun, a to - kromě pořízení nových přístrojů - také na rekonstrukci očního oddělení o oddělení ORL, dále na rekonstrukci dvou operačních sálů nebo na vybudování tzv. dospávacích pokojů. Část peněz by mohla být využita i na modernizaci laboratoří hematologicko-transfuzního oddělení. 

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Zlínský kraj