Nemocnice T. Bati dosáhla v uplynulých dvou letech na evropské dotace 710 milionů korun
ZLÍN - Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně v letech 2022-2023 nakoupila přístroje a zrekonstruovala operační sály za celkem 710 milionů korun. Peníze získala díky dotacím IROP v rámci REACT-EU.
„Chirurgický operační robot, dva lineární urychlovače, nový SPECT-CT, 21 nových ultrazvuků, 355 kusů infuzní techniky. To je jen stručný výtah z investic, které Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně mohla realizovat. Celkem se jednalo o zhruba 860 přístrojů,“ uvedla Dana Lipovská, tisková mluvčí nemocnice.
„Díky evropským dotacím jsme dosáhli na vynikající vybavení, což ocení zdravotníci a především pacienti. Největší investici představovaly dva lineární urychlovače, nejmodernější a šetrnější přístroje, sloužící k ozařování zhoubných nádorů onkologických pacientů,“ upřesnil člen představenstva pro ekonomickou a personální oblast Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Martin Déva.
Částka 710 milionů korun je ve Zlínském kraji – pokud se jedná o čerpání dotací ve zdravotnictví – jednoznačně nejvyšší. „Rád bych poděkoval všem zaměstnancům krajské zlínské nemocnice, kteří se na projektu podíleli. Od získání dotací přes nákupy nebo stavební práce až po instalaci a využití všech přístrojů a technologií v praxi. Projekty totiž předem nebyly připravené a termíny pro podání žádostí byly šibeniční. Děkuji všem za vynaložené úsilí,“ řekl Radim Holiš, hejtman Zlínského kraje s tím, že samotný Zlínský kraj KNTB poskytl úvěr na předfinancování dotačních investic ve výši 300 milionů korun.
„Takto rozsáhlé investice do přístrojového vybavení a do zlepšení komfortu pro pacienty umožní posunout kvalitu péče v Krajské nemocnici T. Bati na vyšší úroveň v souladu s nejmodernějšími medicinskými trendy v mnoha oblastech, ať už se týkají zobrazovacích či laboratorních metod, robotické operativy, nově zrekonstruovaných operačních sálů či bezprostřední pooperační péče,“ dodala náměstkyně hejtmana Olga Sehnalová.
Nejvýznamnější investice KNTB v rámci výzev IROP (REACT-EU):
Dva lineární urychlovače (133,1 milionů, Komplexní onkologické centrum KNTB) – přístroje slouží k ozařování zhoubných nádorů onkologických pacientů,
chirurgický operační robotický systém včetně kompatibilního operačního stolu (70 milionů, Oddělení centrálních operačních sálů KNTB) – přístroj nejčastěji využívají urologové, chirurgové a gynekologové, převážně u onkologických pacientů,
modernizace dvou operačních sálů s vybudováním dospávání (64 milionů, Oddělení centrálních operačních sálů KNTB) – přestavba a kompletní modernizace, vyšší kapacita dospávacího prostoru,
SPECT-CT (28,6 milionů, Oddělení nukleární medicíny KNTB) – špičkový hybridní přístroj, moderní SPECT-CT kamera je kombinována s plnohodnotným 16 vrstvým CT přístrojem.
Tkáňový procesor se zalévací linkou a automatickým rotačním mikrotomem (16,5 milionů, Patologické oddělení KNTB) – automat na zpracování tkání, na zalití tkání do parafínu a na řezání zalitých tkání,
generátor kyslíku (11,4 milionů, několik oddělení) – stavba a technologie, výroba medicinálního kyslíku,
hmotnostní spektrometr (10,3 milionů, Oddělení klinické biochemie a farmakologie) – přístroj s možností velmi přesného měření koncentrace léků a steroidů v pacientově těle,
hematologická linka (10 milionů, Hematologicko-transfuzní oddělení KNTB) -hematologické analyzátory, které měří a vyšetřují parametry periferní krve plus nátěrový a barvící automat.
Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně chystá další velké investice do přístrojů i v následujících letech. Proto již loni na podzim podala tři žádosti o dotace z národního plánu obnovy. Celkem se jedná o částku více než 247 milionů korun.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně