Největší festival outdoorových filmů zamíří i letos do Zlína

02.11.2023 10:43

ZLÍN - Letošní podzim bude opět patřit adrenalinovým, dobrodružným, sportovním a cestopisným filmům. Od 3. do 8. listopadu zamíří do Zlína XXI. ročník Mezinárodního festivalu outdoorových filmů s dvacítkou vybraných soutěžních dokumentů, mnoha zajímavými hosty a jednou výstavou.

„Festival outdoorových filmů je další zajímavou akcí, kterou přinášíme pro veřejnost. Tyto kvalitní filmy nám otevírají dveře do přírody, kde se setkáme s dobrodružstvím a divokou krásou přírody a objevujeme svět novýma očima. Ačkoliv máme ve Zlíně hodně zeleně, návštěva festivalu může být určitá forma útěku do přírody a možná tip na další dovolenou,“ řekl k festivalu primátor Jiří Korec.

Filmový program v multikině Golden Apple Cinema nabídne řadu zajímavých dokumentů. Do pákistánských velehor zavede diváky snímek K1, ve kterém se čeští horolezci M. Holeček, R. Groh a T. Petreček pokusí zdolat extrémně nebezpečný vrchol Mašerbrum, jehož vrcholu se podařilo doposud dosáhnout pouze čtyřem expedicím. V dokumentu 600 km Through The Icy Desert se vydáme do světa ledu překonat grónský traverz, který patří mezi nejnebezpečnější traverzy na světě. Snímek Horský vůdce režiséra Paľa Barabáše přiblíží život tatranských horských vůdců, kteří pomáhají druhým plnit své touhy v nejvyšších slovenských horách již 150 let. Z Vysokých Tater je také film Nechtěný autoportrét Rastislava Hatiara, který přežil pád laviny, při které jeho spolulezec zemřel. Po čase se na místo vrátil a vzpomíná. V dokumentu Akvanaut Pavel Gross nám Miroslav Náplava představí strhující příběh Pavla Grosse, akvanauta, vizionáře, vynálezce a konstruktéra ponorek, který svůj život zasvětil podmořskému světu.

„Kromě filmových večerů se můžete těšit i na tři odpolední besedy se zajímavými hosty. Prvním z nich bude Lukáš Jasenský, který letos v květnu bez šerpy a kyslíku vystoupal v nadmořské výšce 8 481 m na pátou nejvyšší horu světa – Makalu. Do Zlína zavítá také český maratonec a ultramaratonec René Kujan, který se stal prvním člověkem na světě, který oběhl Island kolem dokola za 30 dní. Jeho životní příběh může být pro někoho z nás nejen neuvěřitelným, ale i inspirativním. O freeride ježdění v Norsku a splitboardových výletech budou na závěrečné besedě vyprávět Lukáš Vojáček a Jiří Hladík, protagonisti a tvůrci filmu Yes, But – Norsko na splitboardech,“ dodal Tomáš Melzer, tiskový mluvčí zlínského magistrátu.
Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Magistrát města Zlína