Nejoblíbenějšími jmény pro narozené děti jsou Jakub a Eliška

11.04.2022 13:36

ZLÍN – V roce 2021 se v Krajské nemocnici Tomáše Bati narodilo 2 254 dětí, 1 115 chlapců a 1 139 dívek. Statistiku navýšili tři chlapci, kteří se narodili doma, tzn., že oddělení matrik zapsalo celkem 2 257 dětí. Z tohoto počtu je 720 nových občánků města Zlína, kteří tady mají trvalý pobyt, konkrétně 361 chlapců a 359 dívek.
„Matrika, sídlící v budově radnice ve Zlíně, zapsala nejvíce chlapeckých jmen Jakub, a to u 55 dětí, a nejvíce dívčích jmen Eliška v počtu 46. Druhým nejoblíbenějším jménem u chlapců byl Jan v počtu 39 a jméno Filip, které rodiče vybrali 37 chlapcům. U dívek se na druhém místě umístila Natálie s počtem pojmenování 37 a třetí byla Sofie. Těch je nově 35. Mezi top deset nejoblíbenějších jmen zapsaných ve zlínské matrice patří také Adam, Matyáš, Tomáš, Vojtěch, Tobiáš, David a Matěj, u dívek Anna, Viktorie, Adéla, Amálie, Julie, Tereza a Ema,“ in formoval Tomáš Melzer, tiskový mluvčí zlínského magistrátu.
V 56 případech dali rodiče svým dětem dvě jména. Z vloni narozených dětí se stalo nositelem dvou jmen 25 chlapců a 31 děvčat. Část rodičů novorozených dětí se odchýlila od klasických jmen a snažila se vymyslet jména méně obvyklá. Chlapcům vybrali například jméno Archie, Arsen,  Brian, Dante, Edgar, Haru, Janis, Levi, Lionel, Mirai, Nadim, Rafael, Ryan, Velen nebo Zachariáš, děvčatům pak jméno Ariana, Glorie, Inés, Isis, Jenovéfa, Kira, Lota, Meredith, Mlada, Teodora, Vika, Zoey či Živa. Ani tradiční česká jména však neupadnou v zapomnění. Zlínské matrikářky zapsaly v loňském roce 18 Václavů, 16 Františků, 13 Josefů, 12 Antonínů, 10 Marií a 18 Anežek.
Kromě zápisu jmen novorozencům se matriční úřad v průběhu roku zabýval také žádostmi o změnu jména a příjmení. Případy řešil formou správního řízení a týkaly se jak dospělých žadatelů, tak dětí. „Jednalo se například o případy změn příjmení u žen v období delším než je šest měsíců po rozvodu, úpravy jmen nebo příjmení z důvodu dlouhodobého pobytu v zahraničí, případně v rámci procesu změny pohlaví. Jméno nebo příjmení bylo tímto způsobem změněno u 42 osob,“ doplnil tiskový mluvčí.
Oddělení matrik a ověřování spadá pod Odbor občansko-správních agend Magistrátu Města Zlína.

Vlastimil Langer

Zdroj: Magistrát města Zlína

Ilustrační foto: Archiv SNZ