Národní cena za slovenský design míří do ateliéru digitální design

29.10.2022 12:14

ZLÍN - Adrián Gubrica, student ateliéru Digitální design Fakulty multimediálních komunikací UTB ve Zlíně, získal Národní cenu za slovenský design v kategorii Studentský design. Gubrica získal speciální ocenění za svou bakalářskou práci Ohnivko, interaktivní online aplikaci na výuku první pomoci.
„První pomoc navzdory její životní důležitosti ovládá na Slovensku jen pět procent lidí. Cílem mé bakalářské práce bylo proto najít způsob, jak lépe vyučovat, motivovat a pomoci lidem získat znalosti o první pomoci v interaktivním online prostředí. Proto jsem pro tento cíl navrhl aplikaci založenou na výuce formou interaktivních videí, kterou doplňují moderní gamifikační a mikroučící prvky,” okomentoval svou práci autor. 
Gamifikace je relativně nová technika marketingu, která se snaží zvyšovat zájem zaměstnanců a klientů pomocí užívání herních prostředků, herních designů, herního myšlení a herních principů do neherních oblastí. Tato technika je uplatňována ve všech mediálních odvětvích.
„Součástí řešení je také adaptivní mobilní aplikace, která slouží jako rychlá pomoc. Celou aplikaci zastřešuje logo ve tvaru ohnivka inspirované citátem ‚Záchranný řetěz je jen tak silný, jako jeho nejslabší ohnivko‘, které nejlépe vystihuje smysl první pomoci. Aplikace byla navržena na základě uživatelského výzkumu a rozhovorů s odborníky z oblasti záchranných služeb,“ dodala Petra Svěráková, tisková mluvčí zlínské univezity. 
Oceněná díla i výběr z přihlášených prací si může veřejnost prohlédnout na probíhající výstavě Národní ceny za design 2022 v Galerii designu Satelit v Bratislavě až do 18. prosince 2022. 

Vlastimil Langer
Zdroj a foto:
Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně