Nakupovali přes internet, nemají peníze ani zboží

20.04.2022 13:46

UHERSKOHRADIŠŤSKO - Nákup nebo prodej přes internet může být velké riziko. „V uplynulých týdnech přijali policisté v Uherském Hradišti hned několik oznámení, které se týkají právě špatné zkušenosti s prodejci a nakupujícími zejména na bazarových portálech.  Poškození zůstali bez zboží i bez peněz,“ uvedla policejní mluvčí Milena Šabatová.

Své o tom ví žena, která přes internet nakupovala oblečení. Jakmile měla prodejkyně peníze na účtu, přestala být kontaktní. Ženu připravila o dvanáct tisíc korun. „Stejným způsobem přišel o téměř deset tisíc korun muž z Uherskobrodska, který si objednal Xbox.  Jiní nakupovali např. PlayStation, grafickou kartu, bezdrátová sluchátka, lyže a další. I je podvodníci připravili o finance a se zaplaceným zbožím už se neshledali,“ popsala mluvčí další podvody.

Jiný případ, kterým se zabývají policisté, se týká mladé ženy z Uherskohradišťska, která na internetovém prodejním portále inzerovala prodej mobilního telefonu. „Přes aplikaci Whatsapp s ní začala komunikovat žena, která měla o telefon zájem. Prodejkyni napsala, že si sjednala kurýrní službu, na kterou jí poslala jistý odkaz. Po jeho otevření prodávající v dobré víře zadala všechny informace týkající se platební karty, které po ní byly žádány. Poté čekala, kdy se jí na účtu objeví peníze za prodaný mobilní telefon. To se ovšem nestalo. Naopak jí z karty neznámý pachatel odčerpal bezmála dvacet tisíc korun,“ sdělila Milena Šabatová.

Stejným způsobem podvodník připravil o bezmála třiadvacet tisíc korun muže, který na internetovém portále prodával stůl. K události došlo koncem března na Uherskohradišťsku.

Policisté vzkazují: „Pokud vám někdo při prodeji či koupi posílá jisté odkazy na údajné přepravní služby, které máte otevřít, zbystřete! Buďte opatrní při zadávání citlivých osobních údajů. Nikdy nikomu nesdělujte bezpečností údaje z platební karty ani přístupové údaje k online bankovnictví!  Před nákupem je vhodné vyhledat si informace o prodejci. Například jak dlouho je zaregistrován na příslušném inzertním portále a jaké jsou recenze na jeho osobu. Také je vhodné požadovat zaslání zboží prostřednictvím dobírky a zaplatit ho až při převzetí balíku, případně vyžadovat jeho osobní předání, pokud je to možné.“

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Policie Zlínského kraje