Na výročí osvobození Luhačovic město vzdalo hold hrdinům i padlým

04.05.2023 10:54

LUHAČOVICE - Je to již 78 let od osvobození Luhačovic. Při té příležitosti 2. května starosta Marian Ležák a místostarosta Daniel Mejzlík položili věnce k pomníku před radnicí a poklonili se památce obětí 2. světové války.
„Hold hrdinům i obětem největšího válečného konfliktu v dějinách, město vzdalo i na jiných místech Luhačovic. Pietní věnec přibyl například u rodného domu kulturního buditele, vojáka a lékaře Františka Šťastného, který byl umučen fašisty roku 1944. Připomíná ho pamětní deska přímo na domě. Další pamětní deska v místní knihovně odkazuje na hrdinské činy válečného letce Josefa Šnajdra,“ uvedla Hana Srncová, luhačovická tisková mluvčí. Představitelé města se tiše zastavili také poblíž zámku u pomníku rodiny Kuželovy, kterou za války vyvraždili nacisté, a pamětní věnec položili i na hřbitově na hrob rumunských vojáků, kteří zahynuli během osvobozování města v květnu 1945. Nezapomněli ani na sokolskou pamětní desku.
Osvobození města v roce 1945 se naštěstí odehrálo bez prudších bojů a bez většího počtu obětí na životech, napsal v Pamětní knize obce Luhačovice kronikář A. Kašpar.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Městský úřad Luhačovice